Početna Istaknuto Raspad austrijske Vlade: Kurc napušta politiku, a Šalenberg mjesto kancelara

Raspad austrijske Vlade: Kurc napušta politiku, a Šalenberg mjesto kancelara

62

Aleksandar Šalenberg (Alexander Schallenberg) objavio je da podnosi ostavku na mjesto kancelara Austrije, samo dva mjeseca nakon što je preuzeo dužnost.

On je rekao da će ostati na toj funkciji sve dok njegova stranka ne dogovori novog lidera nakon odlaska Sebastijana Kurca (Kurz). Samo nekoliko sati ranije, Šalenbergov prethodnik i lider Narodne partije Sebastijan Kurc rekao je da napušta politiku i da će sutra zvanično otići sa mjesta predsjednika stranke.

Šalenberg je rekao da vjeruje “da bi obje funkcije – šefa vlade i lidera austrijske stranke sa najviše glasova – uskoro ponovo trebalo da obavlja jedna osoba”.

– Stoga svoju funkciju kancelara stavljam na raspolaganje čim se unutar stranke postavi relevantan kurs – dodao je Šalenberg.

Šalenberg je stupio na mjesto kancelara nakon što je Kurc napustio funkciju zbog optužbi za korupciju u oktobru. Mnogi su očekivali da će se ovaj drugi vratiti, ali je on danas najavio potpuno povlačenje iz politike, ističući da taj potez nije priznanje krivice, već lična odluka.
Austrijsko tužilaštvo za privredni kriminal i korupciju otvorilo je istragu protiv Kurca i jednog broja njegovih bliskih saradnika nakon optužbi da su manipulisali istraživanjima javnog mnjenja i zloupotrijebili javna sredstva da bi obezbjedili povoljno medijsko izvještavanje o njegovoj politici između 2016. i 2018. godine. Kurc je više puta negirao bilo kakvo nezakonito djelovanje.

Možda vas zanima

Evo kako ćemo glasati na izborima 2026, CIK objavio kompletan proces

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine provodi informativnu kampanju kojom građane želi...

Uhapšene dvije osobe, pronađena laboratorija za uzgoj kanabisa i zasadi biljaka

Policijski službenici Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona planski i kontinuirano...

Šuman pravosnažno osuđen za ubistvo Farisa Pendeka, ide u zatvor na 39 godina i 9 mjeseci

Vrhovni sud Federacije Bosne i Hercegovine pravosnažno je osudio Adema Šumana na...

Oružane snage BiH primaju nove vojnike

Ministarstvo odbrane Bosne i Hercegovine objavilo je Javni oglas za prijem kandidata...

Muškarac koji je na Ilidži tukao ženu, njenu kćerku i brata uhapšen, pa pušten na slobodu

Muškarac H.Š. (1995) iz Vogošće koji je u subotu u 20:30 sati...

Teniski turnir Pyramid Cup 2026 od sutra u Visokom

U parku „Ravne 2“ u Visokom danas je održana press konferencija povodom...

Fondacija Hastor stipendira 48 učenika i studenata iz Visokog, Kiseljaka i Kreševa

U Gradskoj upravi Grada Visoko danas je upriličeno potpisivanje stipendija Fondacije Hastor...

Promet putem fiskalnih uređaja u FBiH za sedam mjeseci premašio 45 milijardi KM

Prema službenim podacima Porezne uprave Federacije Bosne i Hercegovine na dan 31....