Rat zbog predstava Indire Kučuk-Sorguč u Kamernom teatru 55, Imširević poručio: ‘Malograđanski pir je više od predstave, zar ne?’

67

U pozorišnim krugovima Sarajeva proteklih dana vlada rasprava i zbog predstava koje je napisala i režirala Indira Kučuk-Sorguč, a koje su trenutno na repertoaru Kamernog teatra 55.

Dana 6. marta, na repertoaru je najnovija predstava Kučuk-Sorguč “A onda je nešto puklo”, parodija na događaje Sarajevskog atentata, dok će 27. marta biti izvedena predstava “Ja, Bosanac”. Ova učestala pojava djela Kučuk-Sorguč na sceni Kamernog teatra 55 izazvala je niz komentara, posebno od strane sarajevskog dramaturga Almira Imširevića.

Imširević je izrazio svoje frustracije putem Facebooka, ističući da je cijeli život sanjao da njegova djela budu na repertoaru Kamernog teatra, ali da je Kučuk-Sorguč ostvarila tu čast u samo jednom mjesecu.

– Ono o čemu ja sanjam više od 25 godina – Indira Sorguč ostvari u jednom mjesecu. Čak dva njena teksta (u njenoj režiji) u martu igraju na sceni Kamernog teatra. Skidam kapu…i prestajem sa sanjanjem. Malograđanski pir je više od predstave, zar ne? Fakat, nešto je puklo – napisao je Imširević.

 

Na ovu kritiku brzo je reagirao glumac Aldin Tucić, koji je u posljednje dvije godine uspješno sarađuje sa Kučuk-Sorguč na predstavi “Ja, Bosanac”.

 

– Ovako vam podršku daju budžetlije. Almire, da ste bar pogledali predstavu pa hajde, ali nema veze. Želim da se i vama posreći pa da napišete dva teksta koja će zaigrati u tom istom Kamernom. Uostalom, baš ste primjer ostalim dramaturzima. Po*eri po tuđem, hvali svoje. A tuđe nisi ni probao. Od danas kad me sretneš, pređi molim te ulicu, jer u lice mogu samo da te pljunem – poručio je Tucić Imšireviću.

 

Ovoj polemici između Imširevića i Tucića pridružila se i Indira Kučuk-Sorguč.

 

– Neko sanja četvrt vijeka, neko i cijeli život, a ne radi i ometa druge u ostvarivanju njihovih snova, a neko radi i ne ometa nikoga, nego, naprotiv, podržava one koji sanjaju i rade na ostvarivanju svojih snova. A tad se i snovi ostvaruju. Mart, Kamerni teatar 55, dvije moje autorske predstave sa ekipom snova, ali koje ne snuje puste snove nego koja radi – napisala je Kučuk-Sorguč.

Zanimljivo je da nezavisna produkcija Filter za predstave Kučuk-Sorguč plaća zakup po Pravilniku za gostujuće teatarske produkcije, a zakonska obaveza svakog teatra je da svoje slobodne termine i prostor ustupi pod zakup nezavisnim produkcijama. S druge strane, postoji inicijstiva od kantonalne zastupnice Admele Hodžić da udruženja koja zapošljavaju ili upošljavaju honorarno mlade umjetnike treba da, od javnih ustanova – pozorišta i kulturnih centara, dobiju besplatno prostor ili uz manju naknadu za čišćenje, struju i tehniku, za rad.

senzacija.ba

Možda vas zanima

InternetIstaknutoTehno

Trump ograničava pristup najnovijoj AI tehnologiji

Američka savezna vlada će provjeravati kompanije koje žele pristup najnovijoj tehnologiji OpenAI-ja,...

Sport

Dembele hat-trickom donio pobjedu Francuskoj protiv Norveške

Francuska je savladala Norvešku sa 4:1 u zadnjem kolu grupe I, u...

LifestyleMajka i Dijete

Prije ovog uzrasta bebi ne biste smjeli davati kravlje mlijeko: Rizici su ozbiljni

Mnogi roditelji se prije ili kasnije suoče s istim pitanjem – kada...

Smrtovnice

VRAŽO (Salko) HALID 27.06.2026. u 18:00 sati

VRAŽO (Salko) HALID 27.06.2026. u 18:00 sati Dodajte Visokoin.com u omiljene izvore...

IstaknutoMagazin

Bogatiji od Čolića za čak 80 miliona i to dolara: Evo koliko je ‘težak’ Dino Merlin

Dino Merlin slovi za najbogatijeg pjevača na prostorima bivše države. Prema procjeni...

Magazin

Jala i Buba “zapalili” Beograd: Nastupili pred 50.000 ljudi

Bh. reperi Jala Brat i Buba Corelli ujedinili Balkan & priredili najveći...

Sport

Cro Cop odabrao najvećeg borca svih vremena

Rasprave o tome ko je najveći MMA borac svih vremena ne prestaju...

Crna HronikaIstaknuto

Predložen pritvor za pijanog vozača iz čijeg je auta ispao muškarac prilikom slavlja nakon pobjede Zmajeva

Postupajući tužilac Tužilaštva Kantona Sarajevo predložio je Općinskom sudu u Sarajevu određivanje...