Početna Sport Reakcija FK Željezničar povodom odluke Komiteta za suđenje

Reakcija FK Željezničar povodom odluke Komiteta za suđenje

26

Upravni odbor Fudbalskog kluba Željezničar je povodom odluke Komiteta za suđenje Nogometnog saveza BiH, koja se odnosi na utakmicu 4. kola BHT Premijer lige BiH odigrane između NK Široki Brijeg i FK Željezničar, izdao saopćenje.

Iz sarajevskog kluba navode da je Komitet za suđenje uz odluku dostavio i video prilog koji bi trebao predstavljati dokaz da je linijski sudija Amer Macić donio ispravnu odluku signalizirajući nedozvoljenu poziciju i time poništivši pogodak u 93. minuti utakmice.

“Analizom dostavljenog video priloga nedvosmisleno je jasno da se kao krunski dokaz koristi linija koja počinje od pomoćnog sudije i veže se za posljednjeg igrača odbrane domaće ekipe. Takav materijal se apsolutno ne može koristiti kao argument s obzirom da se na tom prikazu ne nalazi orijentir koji bi pokazao da se linija iscrtana od strane Komiteta nalazi pod uglom od 90 stepeni u odnosu na aut liniju. Pored toga, ovaj materijal također pretpostavlja da je sudija u trenutku dodavanja lopte bio u liniji sa posljednjim igračem odbrane NK Široki Brijeg, što nije realna pretpostavka”, saopćeno je iz FK Željezničar.

Bez obzira što postoji još nekoliko snimaka spornog detalja utakmice, dodaje se, koji su snimljeni drugim kamerama, Komitet za suđenje je za obrazloženje svoje odluke odlučio da iskoristi upravo onaj materijal koji ništa ne dokazuje jer ne postoje referentne tačke kao što je linija šesnaesterca.


“Na drugim snimcima se jasno vidi linija šesnaesterca za koju znamo da je okomita na aut liniju i ti snimci stoga predstavljaju neuporedivo ispravniju polaznu tačku za analizu situacije. Na osnovu referentnih tačaka se može utvrditi položaj kamere, te sa mnogo većom preciznošću odrediti da li je napadač FK Željezničar u trenutku upućivanja lopte bio u nedozvoljenoj poziciji. S obzirom da je nekoliko različitih kamera snimilo spornu situaciju, pozivamo Komitet za suđenje da prikupi dodatne snimke koji pokazuju liniju šesnaesterca i/ili liniju centra u trenutku predaje lopte”, istaknuto je.

Iz FK Željezničar žele podsjetiti da je Boro Elčić, stručni komentator BHT-a i bivši sudija i savezni instruktor suđenja, također ustanovio da je odluka o poništavanju pogotka bila pogrešna.

“Ako dodatno imamo u vidu činjenicu da je pomoćni sudija Amer Macić već napravio propust kod signaliziranja nedozvoljene pozicije u 66. minuti kod rezultata 0:1, što je potvrdio i Komitet za suđenje, tim prije ne želimo prihvatiti ishitrene dokaze koji nisu potkrijepljeni argumentima. Fudbalska igra je dinamična i greške su uvijek moguće, pa tim prije te situacije trebamo nazvati pravim imenom, što se očekuje i od Komiteta za suđenje, a argumentovana komunikacija jednog fudbalskog kluba se ne može klasifikovati kao neosnovani pritisak na Komitet”, zaključuje se u saopćenju FK Željezničar.


Možda vas zanima

Visoko

Opljačkan Sportsko-rekreativni centar “Premium arena”

Dana 15.03.2025. godine, u mjestu Donje Moštre, od strane nepoznatog lica izvršena...

Humanitarne akcijeVisoko

Radost, osmijesi i zagrljaji: Bajramski paketići za 84 polaznika Dnevnog centra u Visokom

Humanitarci s Buka bajramskim paketićima obradovali 84 polaznika Dnevnog centra za djecu...

Magazin

Preminuo Šaban iz Cazina, niko nije vjerovao koliko mu je godina

U Cazinu je početkom februara preminuo Šaban Mujić. “Šaban Mujić, poznat među...

SvijetVijesti

Upozorenje iz Irana: “Trump može slati brodove u Perzijski zaljev, ali samo ako se usudi”

Iran je odbacio tvrdnje SAD-a da su njegovi pomorski kapaciteti uništeni, upozoravajući...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Mučan slučaj trgovine ljudima u BiH: Djeca im dnevno morala isprositi do 150 KM

Djecu bi budili u ranim jutarnjim satima, bez obzira na vremenske prilike,...

Bosna i HercegovinaVijesti

Zastupnički dom BiH o dopuni Zakona o akcizama: Hoće li gorivo pojeftiniti?

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine bi na sjednici zakazanoj za...

SvijetVijesti

Trump u totalnom haosu: Zaprijetio NATO-u, traži i od Kine pomoć u Hormuškom moreuzu

Predsjednik SAD-a Donald Trump upozorio je NATO na “veoma lošu” budućnost ako...

Muslimani obilježavaju Lejletul-kadr,
IstaknutoVisoko

Večeras muslimani obilježavaju Lejletul-kadr, noć vrijedniju od hiljadu mjeseci

Večeras s akšam-namazom nastupa mubarek noć Lejletul-kadr, noć početka objave Kur'ana i...