Početna Biznis Porezna uprava FBiH: Bojkot nije uspio, potrošeno više nego prethodnih dana

Porezna uprava FBiH: Bojkot nije uspio, potrošeno više nego prethodnih dana

53

U Bosni i Hercegovini u petak, 31. januara, provedena je akcija bojkota trgovina, kafića, restorana i benzinskih pumpi zbog visokih cijena, a koju je pokrenula neformalna grupa građana na društvenim mrežama kako bi se skrenula pažnja na porast cijena životnih namirnica, ali i drugih proizvoda i usluga.

Prema podacima koje je Fena dobila od Porezne uprave FBiH može se vidjeti da ova akcija nije uspjela.

“Prema službenim podacima Porezne uprave Federacije BiH na dan 31.01.2025. godine na području Federacije BiH evidentiran je ukupan promet u iznosu 251.568.163,61 KM. Promet trgovina na području FBiH iznosio je ukupno 101.908.646,82 KM. Na dan 30.01.2025. godine na području FBiH evidentiran je ukupan promet u iznosu 199.668.251,12 KM. Promet trgovina na području FBiH iznosio je ukupno 101.538.760,53 KM. Na dan 24.01.2025. godine na području FBiH ukupan promet iznosio je 175.927.100,23 KM. Promet trgovina na području FBiH iznosio je ukupno 92.287.812,43 KM”, rečeno je iz Porezne uprave FBiH.

Iz ovoga se zaključuje da je 31. januara, na dan bojkota, u odnosu na 30. januar, promet trgovina na području FBiH, ipak, veći za oko 370.000 KM, a u poređenju sa 24. januarom veći za 9,6 miliona KM.

Iz neformalne grupe građana ‘Bojkot u BiH’ navedeno je da će naredni bojkot, koji je planiran za ovu sedmicu, trajati dva dana i da će se narednih sedmica postepeno povećavati.

Podsjećamo, građani RS su također na dan bojkota u RS-u iz svojih novčanika izvadili 59,3 miliona maraka koliko iznosi ukupan evidentirani promet preko fiskalnih kasa, a što je u poređenju sa danom ranije više za čak skoro 17 miliona maraka.

Tačnije, kako su za “Nezavisne novine” istakli iz Poreske uprave RS, kroz fiskalne kase u četvrtak je evidentiran promet u iznosi od 42,5 KM.

“Poređenja radi, ukupan evidentirani promet preko fiskalnih kasa u Republici Srpskoj na dan 24. januara 2025. godine (prošli petak), iznosio je 42,7 miliona KM”, naveli su oni tada za “Nezavisne novine”, a što govori da se građani nisu odazvali bojkotu.

Možda vas zanima

IstaknutoSport

Remi bez golova Zmajeva sa Makedoncima na prepunom Koševu

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine remizirala je u utakmici bez golova sa...

IstaknutoVisoko

Sigurnosni incident u OŠ “Safvet-beg Bašagić”: Roditelji uznemireni, policija istražuje slučaj

Prema informacijama i upitima koje je naša redakcija tokom dana zaprimila od...

Sport

Željezničar sklopio saradnju sa Adidasom: Tri pruge opet na Grbavici

Fudbalski klub Željezničar sklopio je saradnju sa Adidasom, koji će postati zvanični...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Vlada FBiH uplatila milione za rudare Zenice: 27 bivših radnika konačno bliže penziji

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine uplatila je na račun Zavisnog društva Rudnik...

Bosna i HercegovinaVijesti

SDA kritikuje zaduženje FBiH od 800 miliona eura: “Građane guraju u dužničko ropstvo”

Zaduženje Vlade Federacije Bosne i Hercegovine na Londonskoj berzi za 800 miliona...

Crna Hronika

Pješak poginuo u naletu automobila

U saobraćajnoj nesreći koja se dogodila u četvrtak navečer na magistralnom putu...

Crna HronikaIstaknuto

Poznat identitet vođe narkobande koji je više od 100 kilograma droge pokušao iz Ploča prebaciti u BiH

Državljanin Srbije Dragan Vasić uhapšen je u akciji SIPA-e i hrvatskog USKOK-a...

SvijetVijesti

Milioni hadžija napuštaju Mekku nakon završetka hadža

Hiljade muslimana počele su u petak napuštati sveti grad Mekku nakon što...