Početna Istaknuto Roditelji dječaka ubice iz Beograda dobili ukupno 17 godina zatvora

Roditelji dječaka ubice iz Beograda dobili ukupno 17 godina zatvora

3

Viši sud u Beogradu danas je objavio presudu Vladimiru i Miljani Kecmanović, roditeljima dječaka koji je 3. maja 2023. godine u OŠ “Vladislav Ribnikar” pucajući iz pištolja usmrtio devetero đaka i radnika osiguranja te škole i ranio još petoro učenika i nastavnicu historije.

Sud je izrekao prvostepenu presudu kojom su roditelji dječaka proglašeni krivim.

Kako saznaje Kurir, Vladimir Kecmanović je osuđen na 14,5 godina robije, a Miljana Kecmanović na tri godine zatvora. Instruktor iz streljane je osuđen na 15 mjeseci zatvora zbog lažnog svjedočenja.

Na presudu odbrana i tužilaštvo imaju pravo žalbe Apelacionom sudu.

Ovo suđenje je od samog početka bilo zatvoreno za javnost, međutim izricanje presude je javno objavljeno.

Podsjetimo, glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, Nenad Stefanović je od suda zatražio maksimalne kazne zatvora za Kecmanoviće. On je u završnim riječima sudu predložio da Vladimira Kecmanovića osudi na jedinstvenu kaznu zatvora od 14 godina i 11 mjeseci za krivična djela: teško djelo protiv opće sigurnosti i zapuštanje i zlostavljanje maloljetnog lica.

Za Miljanu Kecmanović predložio je jedinstvenu kaznu zatvora od pet godina i pet mjeseci za krivična djela: nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija i zapuštanje i zlostavljanje maloljetnog lica.

Tužilac je za instruktora streljaštva Nemanju Marinkovića predložio maksimalnu kaznu od tri godine zatvora zbog krivičnog djela davanja lažnog iskaza.

Stefanović smatra da nema olakšavajućih okolnosti za Kecmanoviće, već samo otežavajućih, jer nisu izrazili ni kajanje niti empatiju prema žrtvama.

On je rekao i da je Miljana Kecmanović sebe predstavljala kao besprijekornu majku, dok se prema oštećenima odnosila sa distancom i ravnodušnošću.

Podsjetio je i na lažno svjedočenje Nemanje Marinkovića u istrazi kojim je pokušao da skrene istragu u drugom pravcu. Sa druge strane, odbrana je tvrdila da krivica okrivljenih nije dokazana.

Dječak K. K., koji u vrijeme izvršenja ovog zločina nije imao navršenih 14 godina, pa samim tim nije krivično odgovoran, pucao je 3. maja u školi iz dva očeva pištolja koja je uzeo dva dana ranije.

On ih je kobnog dana stavio u svoj ruksak, otišao u školu i tokom prvog časa ubio deset osoba i ranio još petoro djece i nastavnicu.

Ranije danas po parnični postupak po tužbi 27 članova devetoro ubijenih u Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar” danas je završen u Višem sudu u Beogradu.

Nakon što su vještaci psiholozi i psihijatri završili iznošenje nalaza i mišljenja proisteklog iz vještačenja maloljetnog počinioca masovnog ubistva, suđenje je ponovo otvoreno za javnost.

Inače, vještaci su se izjasnili da je K.K. u potpunosti bio sposoban da rasuđuje i da je svjesno počinio zločin, piše Telegraf.rs.

Možda vas zanima

IstaknutoVisoko

Bajkeri velikog srca: MK Karo obradovao mališane u Visokom

Članovi Moto kluba Karo danas su obradovali mališane širom Visokog podjelom novogodišnjih...

SvijetVijesti

Nestanak struje u San Franciscu ostavio 130.000 domova i preduzeća u mraku

Široko rasprostranjeni nestanak električne energije u subotu je pogodio veći dio sjevernog...

BiznisSvijet

Mask ponovo oborio rekord, bogatstvo procijenjeno na 749 miliona dolara

Američki milijarder Ilon Mask ponovo je oborio rekord i njegovo bogatstvo trenutno...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

FBiH ukida otkup kazne za teška djela, RS ostaje pri diskrecionom modelu

Federacija BiH ukida mogućnost otkupa kazne za pedofiliju, trgovinu ljudima i seksualno...

Crna HronikaSvijetVijesti

Dječaku amputirana dva prsta nakon eksplozije petarde

U Osijeku je desetogodišnjem dječaku sinoć eksplodirala petarda u lijevoj ruci, zbog...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Veterinarska inspekcija uputila apel: Evo gdje kupovati domaće životinje

Veterinarska inspekcija sa područja grada Istočno Sarajevo je, povodom pojave bruceloze, apelovala...

SvijetVijesti

Kolaps na granicama: Kamioni na Batrovcima čekaju 14 sati

Prema podacima JP “Putevi Srbije”, na naplatnim stanicama na auto-putevima u Srbiji...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Preminuo vlasnik jedne od najvećih farmi ovaca u BiH i ugledni poljoprivrednik Perica Romić

Perica Romić, nekadašnji načelnik Kupresa, preminuo je jučer u 42. godini života....