Rudari proveli noć na otvorenom, nastavljaju protest pred Gradskom upravom

100

Stotinjak rudara Zavisnog društva Rudnici mrkog uglja Zenica, predvođeni predstavnicima Samostalnog sindikata radnika rudnika Federacije Bosne i Hercegovine, proveli su noć na otvorenom ispred Gradske uprave Grada Zenica.

Kako je za Fenu kazao predsjednik Sinan Husić, koji je nakon jučerašnjeg cjelodnevnog protesta također s rudarima ostao na Trgu BiH, odlučili su kako danas neće zvati komorate iz ostalih šest rudnika ugljena u sastavu Koncerna Elektroprivreda BiH.

Husić očekuje da im se, kako je kazao, na današnjem prorestu masovno priključe radnici zeničkog rudnika.

– Nastavljamo pozivati gradonačelnika Zenice Fuada Kasumovića da se očituje o jučerašnjim zaključcima Gradskog vijeća Zenica – kazao je Husić.

Podsjetio je kako je Gradsko vijeće Zenice jučer jednoglasno dalo podršku rudarima te zaključkom zahtijevalo od gradonačelnika Kasumovića da u što skorije vrijeme deblokira račun tog preduzeća te da se u narednih 30 dana, sa Upravom EPBiH i ZD RMU Zenica, dogovore o tekstu sporazuma za otplatu duga na rate za preostali dug za zatezne kamate.

Radi se o oko tri miliona KM duga za zatezne kamate za plaćene obaveze za naknadu korištenja komunalnog – gradskog zemljišta, koju je, još 2018. godine, Ustavni sud FBiH proglasio neustavnim te je ukinuta. RMU Zenica je isplatila glavnicu duga prije više od dvije godine.

Husić napominje da su ovi protesti usmjereni na poslodavce u EPBiH te ZDRMU Zenica, ali da se u ovom trenutku “ključ rješenja” nalazi kod gradonačelnika Zenice Fuada Kasumovića.

– Rudnik i radnici ovog rudnika zaslužili su da Grad i u ovoj situaciji iskaže malo korektni odnos – kazao je Husić.

Najkvalitetniji prijedlog, dodao je, smatraju onaj koji su prije dva dana oni uputili, a kojim se traži mogućnost otplate duga na rate te deblokadu računa i isplatu plaće rudarima Zenice.

Dodao je kako nije zadovoljan činjenicom da su neki federalni zastupnici tokom jučerašnjeg dana politizirali ovu situaciju te je napomenuo kako su iskazali svoju odlučnost da se ne dozvoli pokretanje stečajnog postupka u rudnicima Kreka i Zenica. Jutros je rudare obišao i direktor RMU Zenica Mensur Hukić, koji nije mogao kazati ništa novoga te je dodao da i on iščekuje dogovor i deblokadu računa, kako bi isplatili plaće svojim radnicima.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Otvoreno pismo Centralnoj izbornoj komisiji BiH: “Izmijenite sporni sadržaj glasačkog listića koji se tiče izbora članova Predsjedništva BiH”

Vijeće Kongresa bošnjačkih intelektualaca (VKBI) poziva Centralnu izbornu komisiju BiH da izmijeni...

Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH osiguralo 70.000 KM za Dom zdravlja Stari Grad Mostar

JU Dom zdravlja Stari Grad Mostar realizirao je projekt “Unapređenje seksualnog i...

Hurtić stao uz 22 otpuštena radnika Komunalnog: Lično ću platiti njihove advokate

Ministar za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine Sevlid Hurtić sastao...

Ljubavna drama završila na sudu: Bivšem partneru razlupala automobil sjekirom

Okružno javno tužilaštvo u Trebinju podiglo je, a Osnovni sud u Foči...

Nedim Sladić otkrio do kada će temperature ići do 41 stepen

Temperature od 34 do 41 stepen zadržaće se najmanje do 5. avgusta,...

Šokantan slučaj u BiH: Nakon svađe sjekirom povrijedio pet krava

Policija sumnjiči M.M. iz Šipova da je nakon verbalne rasprave, sjekirom posjekao...

Odgođen fudbalski Superkup Bosne i Hercegovine

Komitet za takmičenje Nogometnog/Fudbalskog saveza Bosne i Hercegovine (N/FS BiH) donio je...

BMW ukida 8.000 radnih mjesta širom svijeta

Njemački proizvođač automobila BMW će ukinuti 8.000 radnih mjesta širom svijeta, a...