Početna Istaknuto Sanja Renić: “Zašto Vlada ZDK već gotovo 20 godina plaća kamatu za kredite koje su morale vratiti dvije firme?”

Sanja Renić: “Zašto Vlada ZDK već gotovo 20 godina plaća kamatu za kredite koje su morale vratiti dvije firme?”

21

Sanja Renić, zastupnica Naše stranke u Skupštini ZDK, uputila je inicijativu za formiranje komisije koja bi izvršila uvid te Skupštini dostavila spisak svih pravnih lica s kojima s kojima je Vlada ZDK potpisala komisione ugovore od 2003. godine.

Povod su pojedini krediti čiji je rok otplate do danas istekao ali Vlada i dalje plaća kamatu za njih.

“Vlada ZDK je 2003. godine podigla kredite kod IK banke, današnje ASA banke, u iznosu od oko pet miliona KM kao vid poticaja firmama Natron Maglaj i KTK Visoko. Rok otplate je bio pet godina, a obaveza plaćanja je bila na pomenutim firmama.


Oni ni danas nisu otplaćeni pa tako Vlada svake godine plaća kamatu. Novac građana ZDK koji je uplaćen banci na osnovu kamate danas iznosi oko 600.000 KM.
Zašto Natron Maglaj i KTK Visoko nisu vratili kredite? Ko ih je mogao osloboditi te obaveze? Zašto IK banka, a sada ASA banka, nije postupila u skladu sa Zakonom i preuzela obaveze iz Ugovora? I na kraju, ko stoji iza ovolikog iznosa plaćenih kamata iz budžetskih sredstava, oko 600.000 KM?

Ono što budi još veću sumnju u kriminalne radnje jeste da je Natron Maglaj neposredno poslije privatizovan i prodan. Tu je zakazala Agencija za privatizaciju koja je povrat duga morala prenijeti na novog vlasnika. Zbog svega navedenog tražim formiranje komisije koja treba dati odgovore na pitanja koja sam postavila, ali i na to s kim su još, osim pomenute dvije firme, sklapani slični aranžmani”, navodi se u saopćenju.


Možda vas zanima

Magazin

Velahavle objavili novi singl i najavili koncert u Sarajevu

Sarajevski bend Velahavle objavio je novi singl „U tvojim mislima“, uz prateći...

SvijetVijesti

Američki zvaničnici: Rat bi mogao uskoro završiti zbog rasta cijena benzina

Zvaničnici administracije američkog predsjednika Donalda Trumpa izrazili su optimizam da bi rat...

Humanitarne akcijeIstaknutoVisoko

Veliko srce visočkih bajkera: Paketi pomoći stigli na prave adrese

Članovi Moto kluba “Karo” iz Visokog još jednom su pokazali da iza...

Bosna i HercegovinaVijesti

Bakir Izetbegović: Moja supruga neće biti kandidat za člana Predsjedništva BiH

Predsjednik SDA Bakir Izetbegović rekao je u razgovoru za MTV Igman da...

U Visokom će prijepodne biti sunčano, / Foto: Visokoin.com
Vijesti

Vikend sunčan, ali stižu zahlađenje i padavine: Evo kada se vrijeme mijenja

Jutros je u većem dijelu zemlje sunčano vrijeme. Više oblačnosti ima na...

Visoko

Radovi u Domu zdravlja Visoko: Adaptacija toaleta za bolje uslove pacijenata

U centralnom objektu JU “Dom zdravlja” Visoko započeli su radovi na adaptaciji...

IstaknutoVisoko

Najodabranija noć: Muslimani obilježavaju Lejletul-kadr

Centralna svečanost Rijaseta islamske zajednice u Bosni i Hercegovini povodom obilježavanja Lejletul-kadra,...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Unosan biznis: BiH u Njemačku izvozi hiljade pasa

U posljednjih deset godina iz ove lokalne zajednice izvezeno je više od...