Sarajevu ostao Kup kao jedina šansa: Borac slavio i ovjerio plasman u Evropu!

Borac je danas u Banjaluci sa minimalnih 1:0 savladao Sarajevo, te je ovom pobjedom u 28. kolu Premijer lige BiH praktično i osigurao plasman na evropsku scenu naredne sezone.
Pobjedu je Borcu donio Jovo Lukić, a tako se banjalučki tim odlijepio na čak +10 u odnosu na četvrtoplasirano Sarajevo, pa ga zaista samo čudo može ostaviti bez Evrope.

Prvu pravu šansu na utakmici imao je Borac i to preko Jove Lukića. Bilo je to u 11. minuti, ali Belmin Dizdarević je odlično reagovao i odbranio. U 18. minuti vidjeli smo zaista bespotrebne varnice na terenu. Dino Ćorić je bio u duelu s Dalom Varešanovićem, a Krste Velkoski je neočekivano burno reagovao i nasrnuo na beka Borca. Čak su i treneri smirivali igrače nakon toga, a Luka Bilbija je pokazao žute kartone Varešanoviću, Velkoskom i Đorđu Milojeviću.

Sarajevo je do vodstva moglo u 31. minuti, kad je Varešanović izašao sam pred Nikolu Ćetkovića. Lobovao ga je, ali nije bilo snage u toj lopti da pređe gol-crtu. Milojević ju je izbio do Daniela Avramovskog, a on se potom nije najbolje snašao.

Kazna za taj promašaj stigla je u 34. minuti. Tada je nestvarnu, amatersku grešku napravio Adnan Šećerović, koji je u svom kaznenom prostoru praktično dodao loptu Lukiću, a napadač Borca nije mogao propustiti tu šansu i matirao je Dizdarevića za 1:0.

Moglo je Sarajevo tri minute poslije do poravnanja, ali Ćetković je fantastično zaustavio pokušaj Avramovskog. Uhvatio je Makedonac fenomenalan volej nakon kornera, ali Ćetković je pokazao da ima sjajan refleks. Do kraja poluvremena je ostalo 1:0 za domaće. Nastavak je donio manje uzbuđenja, a prvu pravu priliku tek smo vidjeli u 64. minuti. Tada je Rifet Kapić uhvatio jedan volej na svega 10 metara od gola, ali poslao je loptu preko istog i propustio veliku šansu.

Sjajnu je priliku u 76. minuti imao i Mersudin Ahmetović, ali njegog šut glavom u padu odbranio je danas sjajni golman Borca Ćetković.

Do kraja utakmice je Sarajevo pritiskalo, ali nije uspjelo doći do boda. Ostalo je 1:0 za Borac, koji je u 91. minuti mogao i do drugog gola preko Luke Cucina, ali njegov šut glavom s pet metara fenomenalno je zaustavio Dizdarević.