Početna Bosna i Hercegovina Sindikalisti Željeznica FBiH: Nikad nam gore nije bilo, idemo u generalni štrajk ako ne ispune zahtjeve

Sindikalisti Željeznica FBiH: Nikad nam gore nije bilo, idemo u generalni štrajk ako ne ispune zahtjeve

37

Reprezentativni sindikati koji djeluju u JP Željeznice Federacije BiH uputili su zvanične zahtjeve Parlamentu FBiH, Vladi FBiH, Federalnom ministarstvu prometa i komunikacija, kao i Upravi i Nadzornom odboru ovog javnog preduzeća, upozoravajući na teško stanje željezničke infrastrukture i loš materijalni položaj radnika.

Na sastanku održanom 9. januara 2026. godine sindikati su zauzeli zajednički stav da su dosadašnja budžetska izdvajanja za održavanje željezničke infrastrukture nedovoljna i da direktno ugrožavaju sigurnost željezničkog saobraćaja u Federaciji BiH.

Od Parlamenta FBiH sindikati traže da se prilikom donošenja Budžeta Federacije BiH za 2026. godinu sredstva za održavanje željezničke infrastrukture povećaju sa 24 miliona KM na 62 miliona KM.

Kako navode, sa iznosom od oko 20 miliona KM godišnje, koliko je u posljednjih deset godina izdvajano za Željeznice FBiH, nije moguće osigurati siguran i pouzdan željeznički saobraćaj, niti zaštititi putnike, robu i same radnike.

Sindikalne organizacije od Vlade FBiH i nadležnog ministarstva zahtijevaju da se najkasnije u roku od deset dana formira pregovarački tim za zaključivanje novog Granskog kolektivnog ugovora željezničkih radnika.

Podsjećaju da je postojeći kolektivni ugovor istekao 31. decembra 2025. godine, te ističu da je materijalni položaj radnika izuzetno loš.


Prema njihovim navodima, gotovo 80 posto zaposlenih u JP ŽFBiH prima platu koja je tek neznatno iznad federalne minimalne plaće od 1.027 KM.

Od Uprave i Nadzornog odbora Željeznica FBiH sindikati zahtijevaju hitno poduzimanje mjera kako bi se osiguralo zakonito i bezbjedno odvijanje željezničkog saobraćaja, s obzirom na, kako navode, dugogodišnje neadekvatno ulaganje u infrastrukturu.

Također traže da se radnicima odmah obezbijedi službena i zaštitna odjeća i obuća, koju mnogi nisu dobili, iako su rokovi za prethodnu dodjelu istekli prije više od dvije godine.

Sindikati poručuju da očekuju hitnu reakciju nadležnih institucija, te naglašavaju da će u slučaju izostanka konkretnih koraka biti primorani koristiti sve zakonom dozvoljene sindikalne mehanizme u cilju zaštite prava radnika i sigurnosti željezničkog sistema u Federaciji BiH.

Istaknuto je da radnici rade u nemogućim uslovima ljeti i zimi kako bi se odvijao saobraćaj na prugama u FBiH te da traže osiguranje adekvatnih uslova i sredstava rada.

Na osnovu svega navedenog traže hitno djelovanje i ispunjavanje zahtjeva u protivnom od 19. januara će zakazati i organizovati proteste radnika te zakazati generalni štrajk u JP Željeznice FBiH.

“Trenutna situacija je nemoguća za rad i apsolutno ugrožena bezbijednost prevoza putnika i roba dok radno-materijalni status nije nikad bio gori”, zaključili su sindikalisti.


Možda vas zanima

IstaknutoVisoko

Saobraćajna nezgoda kod Visokog: Apel vozačima na dodatni oprez

Večeras je u Visokom, na regionalnom putu Visoko – Ilijaš, u mjestu...

Visoko

NOVE UNIFORME I ČIZME ZA SPECIJALNU JEDINICU MUP-a ZDK

Specijalna jedinica Ministarstva unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona od danas nastupa u novim,...

SvijetVijesti

U izraelskim napadima u Gazi ubijen 21 Palestinac

U izraelskom tenkovskom granatiranju i zračnim napadima ubijen je u srijedu u...

Visoko

Teška krađa u centru Visokog: Uhapšena osoba zbog krađe u radnji „Vispak“

Dana 03.02.2026. godine, u dežurnu službu Policijske stanice Visoko je prijavljeno da...

Vijesti

FUCZ upozorava na moguće poplave na Jadranskom slivu

Agencija za vodno područje Jadranskog mora izdala je obavijest o prognozi vanrednog...

BiznisVijesti

Lidl u još jednom bh. gradu skoro završen, već biraju radnike

Njemačka kompanija Lidl, koja je u ljeto 2025. počela sa gradnjom prvog...

Magazin

Udaje se Kebina bivša ljubavnica?

Nekadašnja partnerka Dragana Kojića Kebe, tekstopisac Ljiljana Jevremović, kako se šuška, staje...

Tehno

Intel ulazi u razvoj grafičkih kartica i cilja tržište data centara

Izvršni direktor Intela Lip-Bu Tan izjavio je u utorak da kompanija planira...