Početna Istaknuto Sindikat komunalne privrede traži od Vlade FBiH konkretne mjere za potpisivanje kolektivnog ugovora

Sindikat komunalne privrede traži od Vlade FBiH konkretne mjere za potpisivanje kolektivnog ugovora

70

Samostalni sindikat radnika komunalne privrede u Federaciji BiH uputio je dopis Vladi FBiH apelujući između ostalog na problematiku nemanja Kolektivnog ugovora, te tražeći sastanak kako bi se rješili problemi.

U dopisu upućenom Vladi FBiH istaknuto je da Samostalni sindikat radnika komunalne privrede u FBiH djeluje na teritoriji Federacije Bosne i Hercegovine i u svih 10 kantona ima svoje članice koje se bave sljedećim djelatnostima: proizvodnjom, distribucijom, odvođenjem i prečišćavanjem otpadnih voda, proizvodnjom i distribucijom toplote, distribucijom gasa, deponovanje sanitarnih otpadaka, pogrebne i dimnjačarske djelatnosti, javni prijevoz u gradskom saobraćaju, uređivanje i čišćenje zelenih površina i javnih saobraćajnih površina, tržnice, pijace i javna higijena.

Obzirom da je samo u Kantonu Sarajevo vlasnik i osnivač komunalnih preduzeća Kanton, naš Kantonalni odbor Sarajevo je u pregovorima s Vladom KS potpisao Kolektivni ugovor za komunalnu privredu na nivou Kantona Sarajevo. U ostatku Federacije BiH osnivači i vlasnici kapitala preduzeća koja su naše članice su općinska vijeća, te zbog navedenog od krucijalnog značaja za naše članice jeste potpisivanje Kolektivnog ugovora na nivou Federacije koji bi regulisao prava i obaveze poslodavaca i zaposlenika u tim preduzećima.


U saopćenju se ističe da radnici u komunalim preduzećima Federacije BiH, trenutno nemaju Okvirni kolektivni ugovor o pravima i obavezama poslodavaca i zaposlenika u oblasti komunalne privrede za teritoriju F BiH, kojim se utvrđuju osnove za zaključivanje kolektivnih ugovora između reprezentativnog sindikata i osnivača komunalnog preduzeća, odnosno nosioca državnog kapitala, kao i pojedinačnih ugovora kod posodavaca u oblasti komunalne privrede na teritoriji Federacije BiH.

Zato Sindikat predlaže održavanje zajedničkog sastanka u što kraćem roku na kojem bi definisali konkretne mjere i stavove po pitanju potpisivanja Okvirnog kolektivnog ugovora o pravima i obavezama poslodavaca i zaposlenika u oblasti komunalne privrede za teritoriju FBiH,
Delegacija Samostalnog sindikata radnika komunalne privrede u FBiH je u obilasku svih naših članica na nivou FBiH, te ukoliko se situacija ne promijeni na bolje očekujemo masovni izlazak na proteste, obzirom da je situacija unutar komunalnih preduzeća zabrinjavajuća, a prava radnika minimalna, ističe se u saopćenju Samostalnog sindikata radnika komunalne privrede u FBiH koje potpisuje predsjednik Adnan Himzanija.


Možda vas zanima

Sport

Široki Brijeg sezonu okončao uvjerljivom pobjedom

Izvor: Fena (V.S.) Nogometaši Širokog Brijega sezonu su okončali uvjerljivom pobjedom, nakon...

Crna Hronika

Detalji požara u centru Sarajeva: Zbog bakljade navijača se zapalio balkon na Marijin Dvoru

U sarajevskom naselju Skenderija, u ulici Kotromanića, došlo je do požara na...

Crna Hronika

Vasvija Vidović isključena iz Regionalne advokatske komore

Kako saznaje Federalna televizija, dugogodišnja sarajevska advokatica Vasvija Vidović, isključena je iz...

Crna Hronika

Nesreća u Sarajevu: Izgubio kontrolu i zabio se u banderu. Velika šteta na automobilu

Zbog ovog sudara se saobraćaj u ovom dijelu grada, u pravcu prema...

Bosna i Hercegovina

U narednih 10 dana kreće putnički saobraćaj preko starog mosta u Gradišci

Izvršena su i prva testiranja te dionice kako bi se provjerilo opterećenje...

Crna Hronika

Tragičan incident kod Gračanice: Kazna zatvora i 120.000 KM odštete porodici

Kantonalni sud u Tuzli, u prvostepenom krivičnom postupku protiv Salima Kovačevića, donio...

Crna Hronika

Poznati identiteti napadača na mladića na Alipašinom Polju: Ranije pokušao ubiti jednog od njih?!

Ranije je napadnuti mladić bio optužen za pokušaj ubistva jednog od napadača...