Početna Istaknuto Sindikat profesionalnih fudbalera: Odluka NF/SBiH destruktivna za domaći fudbal, plod je određenih interesa

Sindikat profesionalnih fudbalera: Odluka NF/SBiH destruktivna za domaći fudbal, plod je određenih interesa

75

“Postavlja se pitanje zbog čega je Odbor za hitnost NS/FS BiH donio takvu odluku i to baš nekoliko dana uoči početka nove sezone, kada je većina timova već sklopilo kadar za predstojeće takmičenje”

Sindikat profesionalnih fudbalera u BiH danas se oglasio zvaničnim saopštenjem, a u vezi sa odlukom Nogometnog saveza BiH da se igrači iz Evropske unije više ne smatraju strancima.

Saopštenje prenosimo u cjelosti:

– Na sjednici Odbora za hitnost Nogometnog/ Fudbalskog Saveza BiH, koja se održala u subotu 27. 7. 2024. godine, usvojena je između ostalog i odluka o izmjeni propozicija takmičenja u sezoni 2024/25, a koja se odnosi na status stranih igrača.

Ovom odlukom u smislu prava nastupa se ne smatraju igrači koji imaju državljanstvo neke od država zemalja bivše SFRJ. U dopuni propozicija se sada nalazi da se stranim državljanima ne smatraju igrači koji imaju državljanstvo neke od zemalja članica Europske Unije.

Smatramo da je već prošlogodišnja odluka o “ex-yu” igračima bila bespotrebna, a ovogodišnja se može okarakteristati kao destruktivnom za domaći fudbal. Postavlja se pitanje zbog čega je Odbor za hitnost NS/FS BiH donio takvu odluku i to baš nekoliko dana uoči početka nove sezone, kada je većina timova već sklopilo kadar za predstojeće takmičenje. Ko je inicirao donošenje ove odluke, koji su pojedinci istu odobrili, te da li su klubovi, takmičari u #PLBiH pitani za mišljenje o ovome? Koje su stvarne potrebe za ovakvom odlukom i šta je zapravo cilj?

Smatramo da se institut domaćeg igrača treba poštovati i žaštiti. Ovakvom odlukom zasigurno se ne doprinosi jačanju domaćeg fudbala, jer je ona plod određenih interesa, a nipošto namjere da se unaprijedi premijerligaško takmičenje i bh. fudbal uopće. Također, smatramo da odluke poput ovih dodatno utiču na motiv trenera, omladinskih pogona i škola fudbala, te velikog broja mladih dječaka koji sada imaju još teži put do seniorskog fudbala.

Naša želja, a ujedno i strateški cilj rada jeste poboljšanje uvjeta za bh. fudbalere. Želimo kvalitetno, dobro organizovano i promovirano domaće takmičenje, koje će pratiti propisi usklađeni sa FIFA-inim standardima, gdje će glavnu ulogu imati bh. igrači i naši treneri. Odluka o tome da se stranim državljanima ne smatraju igrači koji imaju državljanstvo neke od zemalja članica EU prioritet stavljaju na strane fudbalere, umjesto na domaće i ne može naći svoje opravdanje.

Možda vas zanima

Visoko

Poseban dan za najmlađe: Prvačići svečano dočekani u OŠ „Safvet-beg Bašagić“

U JU OŠ „Safvet-beg Bašagić“ Visoko danas je upriličen svečani prijem nove...

Bosna i HercegovinaVijesti

Turistička agencija iz BiH organizovala put Vučićevih batinaša u Tivat

Političar i aktivist iz Novog Sada Miran Pogačar kazao je da su...

Gradska uprava Visoko / Foto: Visokoin.com
IstaknutoVisoko

Tražite prvo radno iskustvo? Gradska uprava Visoko raspisala javni poziv

JAVNI POZIV za prijem lica sa završenom visokom stručnom spremom na stručno...

IstaknutoSport

Edin Avdić ostat će upamćen i po priči o skraćenom filmu zbog polufinala NBA lige

Edin Avdić preminuo je jučer iznenada u 47. godini života, a vijest...

SvijetVijesti

Šerpa vodič pronađen kako puže prema baznom kampu na Mount Everestu

Šerpa vodič Dawa Sherpa pronađen je živ na Mount Everestu sedam dana...

Automobili

Poslije skoro 50 godina dobila vazdušni jastuk: Lada ne odustaje od Nive

Lada Niva Legend za 2026. godinu dobila je prvi vazdušni jastuk, novi...

Crna HronikaVisoko

Visočanin lišen slobode zbog posjedovanje opojne droge

Dana 03.06.2026.godine, u 10,50 sati, u ulici Ferhatovića, od strane službenika Policijske...

Sport

Zmajevi odradili prvi trening u St. Luisu pred duel s Panamom

„A“ reprezentativci Bosne i Hercegovine danas su odradili prvi trening u St....