Početna Istaknuto Sjećanje na Mulu Hodžića: Čovjek koji je izgradio privredni gigant KTK Visoko

Sjećanje na Mulu Hodžića: Čovjek koji je izgradio privredni gigant KTK Visoko

203

Danas se navršavaju 33 godine od smrti Mule Hodžića, jedne od najznačajnijih ličnosti u istoriji Visokog. Rođen 1925. godine, a preminuo 11. decembra 1992. u Visokom, Hodžić je ostao upamćen kao dugogodišnji generalni direktor Kožarsko-tekstilnog kombinata (KTK) Visoko i čovjek čije je djelovanje obilježilo razvoj privrede, obrazovanja i općeg standarda ovog kraja.

Na čelo KTK-a stupio je 1964. godine, nakon čega je uslijedio period snažnog rasta i ekspanzije. Kombinat je pod njegovim rukovodstvom postao najveći izvoznik kožarsko-tekstilne industrije u bivšoj Jugoslaviji, sa godišnjim izvozom većim od 200 miliona dolara. Proizvodi iz Visokog plasirali su se u 60 zemalja svijeta, a KTK je imao predstavništva i prodajne objekte u gotovo svim važnim evropskim centrima. Njihove proizvode nosile su brojne poznate ličnosti, među kojima Josip Broz Tito, Jovanka Broz i Moamer el Gadafi.


Djelovanje Mule Hodžića nije se ograničavalo samo na industriju — pod njegovim vodstvom napredovali su stočarstvo, poljoprivreda, trgovina, zdravstvo i obrazovanje. Poseban naglasak stavljao je na ulaganje u mlade ljude, uvjeren da je obrazovanje ključ dugoročnog prosperiteta zajednice.

Za svoj rad dobitnik je brojnih domaćih i međunarodnih priznanja. Dvaput je odlikovan Ordenom rada sa crvenom zastavom od strane predsjednika SFRJ Josipa Broza Tita, dobitnik je Dvadesetsedmojulske nagrade te priznanja tadašnje Čehoslovačke i SSSR-a za doprinos privredi. Od 1967. do 1971. bio je poslanik u republičkom vijeću Skupštine SRBiH.

Grad Visoko mu je 2019. godine posthumno dodijelio Povelju za životno djelo, priznanje koje potvrđuje ogroman trag koji je ostavio u razvoju privrede i identiteta Visokog.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

BiH pred vratima “sive liste”, prijete blokade računa i finansijska izolacija

Zbog kašnjenja reformi prijete nam između ostalog finansijske blokade i drastično poskupljenje...

Visoko

Policija u Visokom zaplijenila više od 460 grama amfetamina

Dana 16.01.2026. godine, u 21,15 sati, policijski službenici Policijske stanice Visoko su...

Visoko

Dio Visokog danas bez vode zbog kvara na vodovodnoj mreži

Zbog kvara na vodovodnoj mreži, korisnici komunalnih usluga u ulici Tabhanska, kao...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

U ponedjeljak blokada transportnih graničnih prelaza prema EU

Konzorcij “Logistika BiH”, koji okuplja prevoznike, najavio je u ponedjeljak, 26. januara,...

IstaknutoMagazin

Najpoznatiji sarajevski ulični svirač spakovao kofere, odlučio napustiti BiH

Tajvanac Steve Lin, kojeg su prozvali i Stevo Tajvanac, odlučio je napustiti...

Galerija „Likum ’76“ (Foto: Arhiv / Visokoin.com)
Visoko

Galerija „Likum ’76“ domaćin tradicionalne izložbe „Mali format“

Tradicionalna izložba „Mali format“ biće otvorena u petak, 23. januara, s početkom...

Visoko

U Visokom, Sarajevu, Kaknju i Vogošći vazduh vrlo nezdrav

U Visokom, Sarajevu, Kaknju i Vogošći vazduh je jutros vrlo nezdrav, pa...

Visoko

Vječni čuvar sevdalinke: Godišnjica smrti Omera Pobrića

Navršilo se 16 godina od smrti Omera Pobrića, jednog od najznačajnijih čuvara...