Univerzitetski klinički centar u Tuzli pripao je kantonalnoj vlasti. Odlučila je tako Skupština ovog kantona, usprotivivši se ranijoj odluci Vlade Federacije BiH o imenovanju novog upravnog odbora. Dok jedni tvrde da je riječ o protivustavnoj odluci, drugi poručuju – Skupština TK-a imala je pravo na ovakav potez.
Odluka skupštinske većine Tuzlanskog kantona, očekivano, suprotna onoj Vladi Federacije. Prevlast nad Kliničkim centrom pripala je kantonalnoj vlasti. Dakle, nižem organu.
Mirela Memić, zastupnica SDP-a u Skupštini TK-a, ističe turbulentnu pravnu situaciju – jer Skupština TK-a, kao niži organ vlasti, derogira odluke organa viših nivoa vlasti: „To smatram izuzetno opasnim u ovim političko-društvenim okolnostima“.
Pravna zavrzlama nastala je nakon što se kantonalna vlast oglušila o odluku Vlade Federacije BiH o imenovanju novog upravnog odbora u kojem većinu imaju stranke koje su vlast na nivou FBiH. U privremenom upravnom odboru ostala su dva člana koji su predstavnici Vlade TK-a, a koja nije konsultovana o tome želi li da oni i dalje budu njeni predstavnici. Današnja sjednica njihov je odgovor.
„Nije bilo nikakve kordinacije, ovdje su politički prvaci određenih subjekata iz HDZ-a, HNS-a, iz 1990-ke predlagali neke ljude. Prema tome, Vlada TK-a ih nije predložila, jer ko može prejudicirati ko će biti ispred Vlade TK-a“, ističe predsjednik Skupštine TK-a Žarko Vujević (DF).
SDA-ov kantonalni zastupnik Šekib Umihanić tvrdi kako imaju pravo da donose i mijenjaju zaključke i zakone: „S te strane ne vidim zakone zašto bi neko podnosio bilo kakvu krivičnu prijavu protiv našeg djelovanja“.
Krivičnih prijava moglo bi biti, poručuju iz SDP-a. Potez kantonalne vlasti ocjenjuju kao narušavanje ustavnog poretka i suprotno zakonu. Jer pozicija je, kažu, jasna.
„I da je kanton vlasnik 99%, a Federacija 1% – i dalje, po Zakonu o zdravstvenoj zaštiti, Vlada FBiH imenuje upravni odbor. Znači, kad je imenovala Vlada Fadila Novalića, onda je u skladu sa zakonom, sad kad imenuje druga Vlada, nije u skladu sa zakonom“, upozorava SDP-ov Dževad Hodžić.
U pozadini je ostalo najvažnije pitanje. Šta će cijela priča značiti za bolnicu i pacijente.
„Na nivou sekundarne, tercijarne zaštite – sve ono što se do sad radilo, računajući na specijalističko-konsultativnu djelatnost, na sve operativne zahvate, računajući one visokosofisticirane, ostaje sve kao što je i do sad bilo“, dodaje Umihanić
Ime ostaje isto, ali status ne. Očekivati je da posljedica po djelovanje Kliničkog centra, ipak, bude. Prvi bi ih mogli osjetiti, između ostalih, studenti medicine kojima je ova ustanova jedini vid prakse. Hoće li dočekati zatvorena vrata?
federalna.ba