Slučaj Energopetrol: Hećo svjedoči tek 16. februara

Nekadašnji federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vahid Hećo jučer nije svjedočio pred Općinskim sudom u Sarajevu jer je nastavak pretresa u slučaju Energopetrol otkazan do 16. februara.

Razlog otkazivanja ročišta su zdravstveni problemi jedne od devet optuženih u ovom slučaju Alme Hasete.

Najveća greška

– Jutros smo saznali da je moja klijentica Alma Haseta oboljela, dijagnoza je teška. Uzrok oboljenja može biti primarnog i sekundarnog karaktera. Ako je primarnog, onda je u vezi sa mišićima, a ako je sekundarnog, onda je u vezi sa mozgom. Prilično je ozbiljno oboljenje i nije genskog podrijetla, vjerovatno je od stresa. Ona ulazi u dijagnostiku. Haseta ne može kontrolirati ruke i noge, kao ni pokrete glave, rekla je jučer Alma Mulahasanović, braniteljica optužene Hasete.

Mulahasanović će u narednom periodu izvještavati Sud o zdravstvenom stanju klijentice zbog nastavka pretresa.

Proces u slučaju Energopetrol vodi se po optužnici sarajevskog Tužilaštva, potvrđenoj 21. marta 2014, prema kojoj se za štetu veću od 32 miliona KM nastalu procesom dokapitalizacije EP-a terete bivši federalni premijer Nedžad Branković, bivši direktor EP-a Namik Bušatlić, te sedmočlana Vladina komisija za dokapitalizaciju EP-a u sastavu: Kasema Ćatović, Sead Proho, Ahmed Žilić, Mirko Puljić, Sead Kreso, Alma Haseta i Anka Šešlija. Brankoviću se stavlja na teret zloupotreba položaja, Bušatliću sklapanje štetnog ugovora, a članovima komisije pomaganje pri sklapanju štetnog ugovora.

U višemjesečnom pretresu dosad su saslušana samo dva svjedoka, Mustafa Kaknjo i Husein Ramić, inspektori Federalne finansijske policije, a čiji je izvještaj rađen po nalogu Tužilaštva i poslužio je kao osnov za podizanje optužnice. Tim izvještajem su prijavljene čak 64 osobe, među kojima i pomenuti bivši ministar Hećo, no on nije optužen i svjedok je Tužilaštva u ovom predmetu.

– Kad sve saberemo, vidimo da Tužiteljstvo ima argumenata da pokrene optužnicu protiv nasljednika bivšeg federalnog premijera Ahmeta Hadžipašića. Ja sam uvijek govorio da je najveća greška to što je Vlada FBiH uzela sebi u nadležnost da vodi ovaj proces privatizacije, odnosno dokapitalizacije, izjavio je Hećo jučer nakon otkazivanja pretresa.

Dodao je da je i došao na funkciju nakon što je pređašnji federalni ministar Izet Žigić nakon afere Energopetrol podnio ostavku. Hećo tvrdi da je i na njega, kao i na njegovog prethodnika, bilo pritisaka od radnika Energopetrola, kao i rukovodstva te kompanije, ali i tadašnjeg premijera Hadžipašića.

– Ja u ovom nemam ama baš nikakvog učešća, nudio sam druga rješenja, ali tadašnja Vlada, odnosno premijer i dopremijer nisu bili za takva rješenja. Zakonska regulativa nije dozvoljavala da Vlada radi dokapitalizaciju EP-a, ako je privatizacija, imamo Zakon o privatizaciji i Agenciju za privatizaciju, a ako je dokapitalizacija, imamo zakone o privrednim društvima i o vrijednosnim papirima i to se onda radi u organima privrednog društva. Vlada je mogla sugerisati, ali ne i direktno se umiješati u ovoj posao, smatra Hećo.

S klupice na klupicu

Optuženi Branković izjavio je da institucije treba da urade svoj posao i da se nada kako će Sud steći pravi dojam kako bi donio ispravnu presudu.

– Ja sam jedini čovjek iz svih institucija Vlade FBiH, premijera, ministara, direktora agencija, koji je u ovom slučaju optužen, naglasio je Branković.

Branitelj optuženog Žilića advokat Fahrija Karkin kaže da je od Heće sve oko ovog procesa i krenulo, jer je prva prijava za izvršenje krivičnog djela išla upravo protiv Heće.

– On je na vrlo lahko objašnjiv način prešao sa klupice za osumnjičene na klupicu za svjedoke. Njegovo svjedočenje će biti bitno s aspekta odbrane, jer će zabetonirati sve navode optužbe. Hećo je izabran, jer Tužilaštvo nema drugih dokaza, pa im je dobro da imaju jednog resornog ministra koji će potpuno pogrešno objašnjavati šta se to desilo s Energopetrolom, smatra Karkin.

(VisokoIN/Oslobođenje)