Smanjena izdašnost velikog broja izvorišta u BiH, redukcije vode širom zemlje

Izvor: BHRT/Dragana Kusmuk Stanišić

Ovog ljeta izdašnost velikog broja izvorišta u Bosni i Hercegovini je smanjena. Zbog toga je u brojnim gradovima uvedena redukcija vode. Provjerili smo do kada će trajati, šta kažu stručnjaci?

Na mjestu gdje je Vaso Bosiljčić gazio u čizmama, hvatao ribu, pio vodu, sada vrlo malo vode ima. Pretpostavlja da je za ovakvo stanje na izvorima Bosne krivica na politici, ali i na građanima.

Vaso Bosiljčič prisjetio se izjave profesora Josipa Baća, inženjera hidrogeologije, koji se oštro protivio gradnji na Bjelašnici pred Olimpijske igre u Sarajevu.

“On je rekao ‘ako podignete bilo koju zgradu na Bjelašnici, zaboravite na Vrelo Bosne'”, priča Bosiljčić.

Iako smo prema statistici jedna od najbogatijih zemalja sa vodom u Evropi, u velikom broju gradova Bosne i Hercegovine uvedena je redukcija vode.

Povremenu redukciju vode građani Sarajeva i I. Sarajeva s kojima smo razgovarali za sada podnose, kako kažu organizuju se prema uputama Vodovoda. Neki nam kažu da vode nemaju nekad i po cijeli dan.

Na naš upit kakva je situacija u rezervoarima vode, iz preduzeća “Vodovod i kanalizacija” Istočno Sarajevo nisu nam odgovorili. Iz sarajevskog vodovoda kažu da su raspoložive količine vode nedovoljne za uredno vodosnabdijevanje svih potrošača, te da vrše smanjenje pritiska u periodu od ponoći do 05:30 sati u svim dijelovima grada.

Ovakav režim rada potrajat će do poboljšanja hidroloških prilika, odnosno do obilnijih padavina kako bi se izdašnost izvorišta poboljšala i vratila na uobičajeno stanje.

“Da li nam trebaju nova izvorišta, ne. Od 10 litara sedam da prospemo, a tri da isporučimo potrošačima, zanači da su to dovoljne količine. A sad što se mi ne odnosimo domaćinski, i što nismo pripremili sistem za ovo, to je druga priča”, smatra Dževad Koldžo, stručnjak za hidrologiju.

I dok se sjeća prošlih vremena, naš sagovornik sa početka priče nada se da će opet zagaziti u duboko Vrelo Bosne. Nada se da će se građani i političari osvijestiti i prestati sa nelegalnom gradnjim i nekontrolisanom sječom šume, što utiče i na nedostatak vode. A do tada – ostaje nam da gledamo u nebo i pratimo obavještenja vodovoda širom BiH o redukciji.