Šok i nevjerica u Jasenicama Pobijedili smo Litvance, ali ne idemo u drugi krug!

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je danas u Jesenicama prvog favorita grupe „B“ Litvaniju rezultatom 78:72, ali to nije bilo dovoljno za nastavak takmičenja u drugoj rundi. Iako je BiH tokom posljednje četvrtine imala prednost od 14 poena, utakmica je završena sa nedovoljnih šest poena prednosti.

Selekcija Litvanije bolje je otvorila susret i na početku prve četvrtine napravila seriju od 5:0. BiH se „vratila“ koševima Đedovića, Kikanovića i Teletovića i došla u prednost od četiri poena. Sredinom prve četvrtine Litvanija je došla do poravnanja, a rezultat je ponovo u korist BiH okrenuo Nihad Đedović.

Prva četvrtina završena je neriješenim rezultatom 18:18.

Litvanija je došla u prednost na početku druge četvrtine, koju se anulirali Stipanović i Šutalo serijom od 4:0. BiH je bila u prednosti većim dijelom druge četvrtine, a dobra igra u odbrani litvanske reprezentacije rezultirala je serijom od 4:0 i prednošću Litvanije od 29:26.

BiH je do kraja prvog poluvremena anulirala prednost Litvanije, a na odmor se otišlo sa „pola koša“ prednosti za izabranike Aleksandra Petrovića. Rezultat prvog poluvremena bio je 31:30. Litvanija je na otvaranju treće četvrtine došla do četiri poena prednosti, ali je BiH koševima Nemanje Gordića najprije poravnala, a zatim i došla u minimalnu prednost.

Koševima Šutala i Teletovića BiH je dvije minute prije kraja treće četvrtine došla u prednost od pet poena. Treći period igre završen je rezultatom 57:52 u korist Bosne i Hercegovine.

Igrač utakmice bio je bh. reprezentativac Mirza Teletović sa postignutih 31 poenom, dok je najefikasniji u redovima Litvanije bio Linas Kleiza sa postignutih 20 poena.

BiH: Muhamed Pašalić, Mate Mašić, Andrija Stipanović, Marko Šutalo, Zackary Wright, Edin Bavčić, Nemanja Gordić, Elmedin Kikanović, Mirza Teletović, Dalibor Persić, Nihad Đedović i Nedžad Sinanović.

Litvanija: Donatas Motiejunas, Mantas Kalnietis, Mindaugas Kuzminskas, Darjus Lavrinović, Jonas Maciulis, Tomas Delininkatis, Renaldas Seibutis, Linas Kleiza, Ksistof Lavrinović, Martynas Pocius, Jonas Valanciunas i Robertas Javtokas.