SP U KATARU Danci “prekrižili” Infantina, Nijemci pokrili usta u znak protesta

67

Kako prenosi DPA, DBU je na današnjoj konferenciji za novinare objavio da FIFA kapitenima nije prijetila samo žutim kartonima ako budu nosili te trake

Danski nogometni savez (DBU) objavio je da je FIFA zaprijetila strožim kaznama, osim sa žutim kartonima, u incidentu na Svjetskom prvenstvu u Kataru, vezanim za kapitenske trake, prenosi Njemačka novinska agencija DPA.

Zbog toga njemački nogometaši su pred današnju utakmicu s Japanom u znak protesta pokrili rukama usta.

Nakon FIFA-inih prijetnji, sedam evropskih reprezentacija, koje su namjeravale da kapiteni njihovih ekipa nose duginu traku One Love za inkluziju i antidiskriminaciju odustalo je od takvog načina izražavanja protesta.

Kako prenosi DPA, DBU je na današnjoj konferenciji za novinare objavio da FIFA kapitenima nije prijetila samo žutim kartonima ako budu nosili te trake.

– FIFA je sazvala vanrednu sjednicu 21. novembra. Njeni su predstavnici došli u hotel engleske reprezentacije i vrlo jasno su rekli da ako nose trake slijede sankcije, najmanje u obliku žutog kartona – rekao je direktor DBU-a Jakob Jensen.

Danci su upozorili da je takvo ponašanje nedopustivo te da nisu dobili precizan odgovor kakve će biti sankcije.

Istovremeno, DBU dodaje da zbog ovog incidenta predsjednik FIFA Gianni Infantino više nema podršku danskog saveza.

Njemački reprezentativci, koji su prije FIFA-ine zabrane bili jedni od najaktivnijih branilaca kapitenskih traka One Love, danas su na svoj način protestovali protiv ograničenja FIFA-e uoči prve utakmice protiv Japana. Na grupnoj fotografiji prije početka utakmice, kada dvije ekipe staju pred kamere, njemački nogometaši simbolično su prekrili usta rukama.

Kapetan Manuel Neuer nije nosio kontraverznu traku.

Nije se radilo o izražavanju političkih stavova. O ljudskim pravima se ne raspravlja. Ako spriječite nošenje trake, to je isto kao da nas ušutkate. Čvrsto stojimo iza svojih stavova – objasnio je njemački nogometni savez DFB pozadinu ove akcije na Twitteru.

Možda vas zanima

Počinje suđenje grupi koja je na Skyu ‘oprala’ u BiH 6,2 miliona

U Sudu BiH danas je, kako saznaje Raport, zakazana statusna konferencija u...

Najniža penzija u Federaciji BiH od jula će iznositi 690 KM

Upravni odbor Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje donio je odluku...

Skoro pola kontrolisanih sladoleda u bh. gradu neispravno

Akcija gradske inspekcije otkrila je zabrinjavajuće podatke o kvalitetu omiljene ljetne poslastice...

Danas je zadnji radni dan za 23 doktora u Livnu, uskoro ih odlazi još

Za 23 doktora Kantonalne bolnice „Dr. fra Mihovil Sučić“ u Livnu danas...

Sladić najavljuje: Stiže nam novi toplotni val

Najpoznatiji bh. meteorolog Nedim Sladić je za Novu BH najavio kada nam...

Ustavni sud BiH kao neosnovanu odbio apelaciju Srećka Aćimovića osuđenog zbog genocida

Ustavni sud Bosne i Hercegovine odbio je kao neosnovanu apelaciju Srećka Aćimovića,...

Glumac Kerim Čutuna voditelj ceremonije otvaranja 32. Sarajevo Film Festivala

Već tradicionalno čast da vodi ceremoniju otvaranja Sarajevo Film Festivala pripada mladoj...