Šta je leptospiroza? Evo šta sve trebate znati o zarazi koja se širi Sarajevom

Zavodu za javno zdravstvo Kantona Sarajevo prijavljeno je 17 laboratorijski potvrđenih slučajeva infektivne bolesti leptospiroze u periodu od 14. do 21. maja 2025. godine.

Dva pacijenta sa simptomima visoke tjelesne temperature (iznad 39°C) koja traje više dana, uz prisutne respiratorne i/ili gastrointestinalne tegobe.hospitalizirana, hospitalizirana su na Klinici za infektivne bolesti KCUS-a.

Stoga, Klinički centar Univerziteta u Sarajevu je građanima preporučio da se u slučaju pojave simptoma odmah obrate ljekaru.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
Važno je, prije svega, znati šta izazvu ovu bolest, koji su njeni simptomi i kako se liječi.

Šta je leptospiroza?
Svjetska zdravstvena organizacija (SZO/WHO) leptospirozu definiše kao zaraznu bolest uzrokovanu patogenim bakterijama zvanim leptospire, koje se prenose direktno ili indirektno sa životinja na ljude. Stoga je riječ o zoonozi. Prenos sa čovjeka na čovjeka dešava se veoma rijetko.

Leptospiroza je endemična u mnogim zemljama, moguće i širom svijeta. Često ima sezonsku distribuciju, a pojavljuje se usljed povećanja nivoa padavina ili pri višim temperaturama. Međutim, bolest se može javiti tokom cijele godine. Epidemije mogu biti povezane sa promjenama u ljudskom ponašanju, kontaminacijom vode životinjama ili kanalizacijom, promjenama u gustini životinjskih rezervoara, ili se mogu javiti nakon prirodnih nepogoda poput poplava.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
Najčešći putevi prijenosa uključuju direktan kontakt sa urinom ili tkivom inficiranih životinja (najčešće glodara – miševa i pacova, ali i domaće stoke i divljih životinja), kao i indirektan kontakt s kontaminiranom vodom, zemljištem, hranom, predmetima ili kupanjem u zagađenim stajaćim vodama

Dijagnozu leptospiroze treba razmotriti kod svakog pacijenta koji se javi sa sljedećim simptomima: nagli nastup groznice, drhtavica, crvenilo očne spojnice, glavobolja, bolovi u mišićima i žutica.

Period inkubacije obično traje 5-14 dana, ali može biti u rasponu od 2 do 30 dana.

Kliničari ne bi smjeli čekati rezultate laboratorijskih testova prije nego što započnu liječenje antibioticima jer serološki testovi postaju pozitivni tek oko sedmicu dana nakon početka bolesti, a kulture mogu postati pozitivne tek nakon nekoliko sedmica.

Preporučuje se kontinuirani nadzor i uspostava sistema za prijavljivanje slučajeva.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
Prevencija i kontrola trebaju biti usmjerene na:

izvor infekcije
put prijenosa između izvora infekcije i ljudskog domaćina
ili infekciju ili bolest kod ljudskog domaćina.
Mjere kontrole mogu se usmjeriti na lokalne životinjske rezervoare, a takve mjere uključuju:

smanjenje populacije određenih životinjskih rezervoara, npr. štakora;
odvajanje životinjskih rezervoara od ljudskih naselja pomoću ograda i zaštitnih mreža;
vakcinaciju pasa i stoke;
uklanjanje otpada i održavanje čistoće oko ljudskih naselja;
poticanje ljudi da ne ostavljaju hranu naokolo, posebno u rekreacijskim područjima gdje mogu biti prisutni štakori.

Unesite komentar