Šta je POSKOK? “Zašto se u kantonima akumuliralo 300 predmeta korupcije”

Profesor na fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije UNSA Eldan Mujanović za FTV je govorio o Posebnom odjelu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala FBiH. Mujanović je bio i jedan od sudionika izrade ‘zakona o federalnom USKOK-u’. Zbog toga je naglasio da je skraćenica ove agencije POSKOK.

“Radi se o dvije organizacione jedinice pri Federalnom tužilaštvu i Vrhovnom sudu FBiH što im sam naziv kaže posebni odjeli odnosno dvije organizacije pri tim pravosudnim institucijama koje su specijalizirane iz ugla njihove stvarne nadležnosti ne samo za korupciju nego i za neka najteža krivična djela kao što je organizirani kriminal, međukantonalni kriminal i terorizam”, objasnio je Mujanović.

Kad je u pitanju 30. april, kao datum početka rada POSKOK-a, Mujanović je podsjetio da postoje zahtjevi glavnog federalnog tužioca i predsjednice Vrhovnog suda da se za neko vrijeme odgodi primjer ovoga zakona jer se još nisu stekle tehničke prepostavke, ali i da je stav VSTV-a i Vlade FBiH da to bude kraj ovoga mjeseca.

Mujanović je postavio pitanje zašto se u kantonima akumuliralo 300 predmeta i zašto nisu podignute optužnice i istakao relativno mali nosilaca pravosudnih funkcija koji će to raditi.

„Sa stanovišta zakona pretpostavke su stvorene. Radi se na tome da se stvore materijalne pretpostavke. Imamo izabrane tužioce i sudije. Vjerojatno će se morati odabrati prioriteti – da će procjenjivati koji predmet ima kvalitet i kvantitet dokaza, koji su izvjesni da će biti ne samo dobri za okruženje nego i za pozitivnu sudsku odluku“, istakao je Mujanović.

Mujanović je napomenuo i da Tužilaštvo BiH ima određene nadležnosti te da će trebati velika koordinacija i saradnja.

„Radeći na ovom zakonu, prije više od deset godina, vodili smo računa o tome kako će se urediti nadležnosti ova dva posebna odjela spram nadležnosti Suda i Tužilaštva BiH, s jedne strane, te, s druge strane, kantonalnih i općinskih nivoa. Mislim da je to sa zakonodavne strane riješeno. U ostalom, Zakon o Sudu i Tužilaštvu BiH je manje-više to već ranije riješile. Mislim da ne bi trebalo doći do takve vrste problema, ali u ovakvom ustroju, kakvo je bosanskohercegovačko, koordinacija i saradnje je uvijek imperativ“, istakao je Mujanović.