Stanivuković predstavio dvije kartice za povoljniju kupovinu, banjalučki privrednici traže suspenziju

Za „Kartice za zdravo djetinjstvo“, roditelji djece uzrasta do sedam godina, kao i trudnice treba da ispune zahtjev za izdavanje kartice i predaju ga u Gradsku upravu u kancelarije Odjeljenja za društvene djelatnosti – broj 23 i 24.

Zahtjev se može uzeti ispred Prijemne kancelarije, a porodica podnosi jedan zahtjev bez obzira na broj djece.

Uz zahtjev je potrebno priložiti uvjerenje o prebivalištu ukoliko dijete ne ide u vrtić, odnosno roditelji korisnici usluga JU „Centar za predškolsko vaspitanje i obrazovanje“ Banja Luka i subvencija Grada Banja Luka za privatne predškolske ustanove ne dostavljaju uvjerenja o prebivalištu, već samo zahtjev.

Predaja zahtjeva moguća je svakim radnim danom od 8.30 do 15.00 časova.

Naime, na inicijativu gradonačelnika Draška Stanivukovića Banja Luka je uvela još dvije nove mjere podrške – „Kartice prijateljstva“ za penzionere i lica starija od 65 godina, te „Kartice za zdravo djetinjstvo“ za porodice sa malom djecom, uz koje će ove kategorije naših sugrađana, kroz povoljniju kupovinu u više od 20 prodajnih objekata na području grada, od sada moći ostvariti značajne uštede.

Banja Luka je prvi grad koji uvodi ovakav vid podrške, koju će osjetiti preko 50.000 naših sugrađana.

Uz to, gradonačelnik Stanivuković najavio je kako će Grad pripremiti i „Kartice prijateljstva“ za samohrane roditelje, te za roditelje djece sa poteškoćama u razvoju.

Ipak ove dvije kartice nisu naišle na odobravanje privrednika iz regije Banjaluka. Barem tako tvrdi prvi čovjek područne privredne komore Banjaluka.

Područna privredna komora Banjaluka uputila je gradonačelniku Drašku Stanivukoviću zahtjev za suspenziju programa Kartica prijateljstva i Kartica za zdravo djetinjstvo.

U Komori smatraju da su programi pripremljeni netransparentno, zbog čega mnogi privrednici o njemu nisu obaviješteni, te da se pojedini ovakvim postupanjem favorizuju.

Predsjednik Područne privredne komore Banjaluka Goran Račić rekao je za ATV da se Komori obratio veliki broj privrednika sa područja grada da uopšte nisu obaviješteni o Kartici prijateljstva, čime se krše brojni propisi, prije svega iz Zakona o trgovini i Zakona o trgovini.

“Taj način izdavanja kartica prije svega je u sukobu sa Zakonom o zaštiti potrošaka i Zakonom o trgovini, jer vi ne možete određenim kategorijama stanovništva davati povlaštenu uslugu. Svi građani su jednaki pred zakonom i nema osnova da se stvaraju neravnopravni odnosi”, rekao je Račić za ATV.

Poručio je da je cijeli proces trebalo odraditi transparentnije i da privrednici o programu nisu trebali saznati sa društvenih mreža.

“Trebalo je da se raspiše javni poziv i da se na osnovu tog javnog poziva kompanije, koje su zainteresovane da učestvuju, prijavljuju. A ne da se to sazna preko društvenih mreža ili jedni od drugih da čuju da se nešto po tom pitanju dešava. Ne smije grad sebi da dozvoli da ima određenu kategoriju društva koji su privilegovani”, naglasio je Račić.

Podvukao je još jednom da svi moraju da imaju jednak status.

“Sva privredna društva plaćaju doprinose, zapošljavaju radnike, izvršavaju svoje obaveze i zbog toga sve državne institucije i lokalna zajednica moraju prema njima da imaju isti tretman”, objasnio je predsjednik Područne privredne komore Banjaluka.