Početna -Ne Propusti Stečajni upravnik u Gradskim grobljima ispravlja dugogodišnje nepravde prema radnicima

Stečajni upravnik u Gradskim grobljima ispravlja dugogodišnje nepravde prema radnicima

2

Javnost opštine Visoko je u manjoj mjeri bila upoznata da je, osim dugovanja od preko 15 miliona KM
i niza drugih zatečenih nepravilnosti u Gradskim grobaljima, naslijeđen i problem što se radnicima
ovog javnog komunalnog preduzeća nije vršila uplata doprinosa za zdravstveno i penzijsko-invalidsko
osiguranje još od 2003. godine.

Iz ovog razloga, radnici Gradskih grobalja nisu mogli ovjeravati zdravstvene knjižice, a oni koji su ispunjavali uslove za penziju, nisu mogli ostvariti to pravo zbog neuplaćenih doprinosa, sa ukupnim dugom većim od 2 miliona KM. Nakon otvaranja stečajnog postupka je odmah bilo ustanovljeno da ovo preduzeće ima dva bivša radnika koji su pravo na penziju stekli u martu 2013. godine, odnosno maju 2014. godine.


Kako se njihov staž nije mogao uplatiti sve do usvajanja stečajnog plana, što je nakon toga i dodatno bilo prolongirano zbog žalbe ranijeg direktora ovog javnog komunalnog preduzeća koju je Kantonalni sud u Zenici odbacio, stečajni upravnik je, čim su se stekli zakonski uslovi, odmah dao nalog da se izvrši uplata dugovanja za doprinose za penzijsko-invalidsko osiguranje za ova dva radnika, i tom prilikom je Fondu PIO uplaćen iznos od 53.684,44 KM.

Osim ove uplate, izmirenje starih dugova za PIO je vršeno još u dva navrata, i to uplatama iznosa od 53.940,46 KM i 34.382,39 KM, što je značajno pomoglo da se ispravljaju dugogodišnje nepravde prema radnicima Gradskih grobalja zbog postupaka ranije uprave ovog javnog komunalnog preduzeća, sa napomenom da se od otvaranja stečajnog postupka do danas svi porezi i doprinosi redovno uplaćuju, kao i da su, u narednom periodu, na redu sljedeća dva radnika iz Kladnja, koji su u ovom preduzeću radila još davne 2004. godine.

JKP “Gradska groblja” d.o.o. Visoko (u stečaju)
Mehmed Vranac, stečajni upravnik s.r.


Možda vas zanima

Visoko

Inspekcija u ZDK upozorila: Očekujte pojačane kontrole

Iz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Zeničko-dobojskog kantona obavještavaju sva pravna i...

Visoko

U Općinskom sudu u Visokom održana edukacija o rodnoj ravnopravnosti za uposlenike suda

U okviru provođenja Akcionog plana za unapređenje rodne ravnopravnosti Općinskog suda u...

Visoko

Visoko: Lažno se predstavljali kao policija, napali vozača i putnike

Dana 24.12.2025. godine, u 02,25 sati, na putu Visoko-Ilijaš, u ulici Sarajevska,...

Visoko

S toplinom iz Visokog: Visokoin.com želi sretan Božić

Povodom blagdana Božića, katoličkim vjernicima upućujemo iskrene i srdačne čestitke. Neka ovi...

Visoko

Promovisan helikopter za potrebe civilne zaštite i policije ZDK

Na platou sjedišta Specijalne policije Ministarstva unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona u Lukovom...

Visoko

Dva kandidata u utrci za direktora JU Dom zdravlja Visoko

U augustu ove godine, u skladu sa zakonskim propisima, istekao je mandat...

Visoko

Krađa u Visokom: Lopov odnio tri TV-a i motornu pilu

U mjestu Bradve kod Visokog, 23. decembra 2025. godine, u vremenu od...

VijestiVisoko

Objavili ko će dobiti 250, a ko 500 KM naknade za novogodišnje praznike

Dženana Čišija, ministrica finansija ZDK Ministarstvo finansija Zeničko-dobojskog kantona danas je uplatilo...