Studenti i mladi za danas najavili šestosatnu blokadu saobraćaja u dijelu Beograda

33
Beograd 19. decembar 2023. Protest opozicije Srbija protiv nasilja ispred zgrade Republičke izborne komisije RIK-a zbog kradje izbora Foto:Amir Hamzagić/Nova.rs

Grupa studenata i mladih koji učestvuju u protestima u Srbiji zbog, kako tvrde, krađe na izborima 17. decembra, najavila je za danas šestosatnu blokadu saobraćaja na dvije lokacije u Beogradu. Oni su pozvali građane da se u 11 sati okupe u Birčaninovoj ulici ispred Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu Srbije, od koga traže da omogući provjeru biračkog spiska.

Prema njihovim riječima, taj protest će trajati sat vremena, koliko daju ministarstvu da odgovori na njihove zahtjeve, nakon čega će blokirati dvije saobraćajnice, čije lokacije nisu želeli da otkriju “zbog bezbjednosti”.

Blokada saobraćajnica, kako su najavili, počeće u 12 i trajati do 18 sati, a svaka naredna bi mogla da bude i duža, ukoliko njihovi zahtjevi ne budu ispunjeni.

Protesti zbog neregularnosti na izborima počeli su u ponedjeljak, 18. decembra, dan nakon izbora i održavani su svakog dana u 18 sati ispred sjedišta Republičke izborne komisije (RIK) koje se nalazi u zgradi stare Skupštine Srbije u Ulici kralja Milana.

Na te proteste pozivali su predstavnici liste “Srbija protiv nasilja”, tražeći poništavanje izbora na svim nivoima zbog, kako tvrde, izborne krađe, zbog čega je više njih, predvođenih potpredsjednicom Stranke slobode i pravde Marinikom Tepić, stupilo u štrajk glađu.

Za danas nije potvrđeno da li će biti održan i taj protest, nakon što su predstavnici liste “Srbija protiv nasilja” sinoć pokušali da uđu u Skupštinu grada, u čemu ih je spriječila policija, nakon čega su okupljeni građani razbili stakla i prozore na toj zgradi.

Prema riječima predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, dva policajca su teško povrijeđena tokom protesta, više njih lakše, a uhapšeno je više od 35 osoba, dok se radi na identifikaciji ostalih.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Vlada ZDK usvojila isplatu regresa: Više od 8.500 zaposlenih dobija po 853 KM

Vlada Zeničko-dobojskog kantona usvojila je na današnjem zasjedanju odluku o isplati regresa...

Sarajevo postaje još dostupnije Evropi: Ryanair planira rekordan broj letova i putnika u 2027.

Međunarodni aerodrom Sarajevo najavljuje unaprijeđeno dugoročno komercijalno partnerstvo sa aviokompanijom Ryanair, koje...

Vijećnik Mahir Rezaković traži strožu primjenu zakona protiv spaljivanja otpada u Visokom

Vijećnik Gradskog vijeća Visoko Mahir Rezaković (Demokratska fronta) uputio je vijećničku inicijativu...

Počelo uzorkovanje zemljišta za analizu u okolnostima obustave proizvodnje u Željezari Zenica

Dvodnevnim uzrokovanjem zemljišta na deset lokacija u samom gradu i prigradskim naseljima...

U centru Visokog uhapšen muškarac zbog droge

Dana 21.07.2026. godine, u 15,40 sati, u ulici Alije Izetbegovića, od strane...

CIK utvrdio redosljed stranaka na glasačkim listićima

Centralna izborna komisija provela je postupak žrijebanja političkih partija za mjesta na...

FERK donio odluku o tržišnoj cijeni struje za august

Regulatorna komisija za energiju u Federaciji Bosne i Hercegovine (FERK) danas je...

Gradonačelnik Londona pisao Suljagiću: Ovo je duboko potresno

Gradonačelnik Londona Sir Sadiq Khan uputio je pismo direktoru Memorijalnog centra Srebrenica...