Tabačka ili Tabhanska džamija u Visokom, koja se u nekim spisima naziva i Tabačica, smještena je na lijevoj obali rijeke Fojnice, na nekadašnjoj periferiji visočke čaršije gdje se svojevremeno nalazila tabhana. Tabaci su se bavili hemijskom obradom kože, a njihove radionice zvale su se tabhane.
U Bosni i Hercegovini je postojalo petnaestak mjesta sa razvijenim zanatom obrade kože. Prisustvo ovog zanata zabilježeno je i u prvoj polovini 17. vijeka za vrijeme vladavine Osmanskog carstva. Kasnije se razvijao pa je osnovan i tabački esnaf (kožarski obrt) sa upravom, na čijem čelu je stajao esnaf-majstor ili ćehaja.
Osim u Visokom, tabaci su izgradili džamije još u Sarajevu, Banjoj Luci, Mostaru i Tešnju.
Imam Tabačke džamije u Visokom Edžnan ef. Hajrić u razgovoru za Fenu ističe da je Tabačka džamija jedan od simbola grada te nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine.
– Izgradili su je tabaci zanatilije koji su ispod prostora gdje je podignuta džamija na rijeci Fojnici obrađivali kože u osmanskom periodu. Kad je ovaj esnaf finansijski ojačao napravili su džamiju. Pripovijeda se, tabaci su džamiju sebi sagradili iz potrebe jer su bili vjernici koji su praktikovali vjeru i odlazili su u druge džamije koje su tad postojale. Međutim zbog neugodnog mirisa koji odjeća poprimi kad se radi s kožom, da tako kažem, smetali su drugim klanjačima. I oni su iz tog razloga sebi sagradili džamiju jer nisu željeli da idu u druge džamije da ne bi ometali ostale klanjače – kazao je ef. Hajrić.
Fena / Visokoin.com