Početna Svijet TDR lider na hrvatskom i BiH tržištu, rast u Srbiji i Makedoniji

TDR lider na hrvatskom i BiH tržištu, rast u Srbiji i Makedoniji

30

Unatoč krizi i sve nepovoljnijim tržišnim uvjetima, TDR, vodeći regionalni proizvođač cigareta, u prošloj je godini ostvario rast na svim tržištima jugoistočne Europe. Ukupna prodaja TDR-a u 2013. godini iznosila je 9,5 milijardi cigareta, pri čemu je 65 posto ostvareno u izvozu. Kontinuiranim širenjem poslovanja u jednoj od najkoncentriranijih svjetskih industrija TDR je stekao poziciju jedine neovisne kompanije u Europi koja je lider na domaćem i tržištu susjednih zemalja.

S tržišnim udjelom većim od 60 posto i 3,4 milijardi prodanih cigareta, TDR je lider na hrvatskom tržištu. S dvije milijarde prodanih cigareta u 2013. godini i stabilnim tržišnim udjelom većim od 30 posto, TDR je lider i na duhanskom tržištu Bosne i Hercegovine. Također, TDR je i jedan od vodećih hrvatskih izvoznika na BiH tržište, a rast tržišnog udjela nastavljen je i ove godine.

U prošloj je godini u Srbiji TDR prodao 1,3 milijarde komada cigareta i ostvario rast tržišnog udjela koji je u 2013. godini iznosio 8,7 posto. Rast tržišnog udjela nastavljen je i tokom ove godine te iznosi 10,1 posto, što je najveći tržišni udio TDR-a od dolaska na srpsko tržište.


TDR kontinuirano širi poslovanje i na makedonskom tržištu. U 2013. godini TDR je u Makedoniji prodao 510 miliona komada cigareta što je rast od 6,25 posto u odnosu na godinu ranije. TDR i u 2014. godini bilježi daljnje povećanje tržišnog udjela koji danas iznosi 7,3 posto, izjavio je predsjednik Uprave TDR-a, Mato Zadro, na konferenciji za novinare održanoj u Skopju. Dobre poslovne rezultate TDR bilježi i na tržištima Kosova, Crne Gore i Slovenije.

Rast i izvan regije

TDR razvija novi prostor za rast i izvan regije, stoga je svoje napore usmjerio na odabrana evropska i bliskoistočna tržišta. Jedno od najperspektivnijih je svakako iransko, s godišnjom ukupnom prodajom većom od 70 milijardi cigareta. Važan iskorak napravljen je u septembru 2013.godine otvaranjem tvornice u Sariju, glavnom gradu pokrajine Mazandaran. Tvornica je otvorena u saradnji s Iranian Tobacco Company. Investicija je vrijedna 30 miliona eura, a kapacitet nove tvornice je šest milijardi cigareta godišnje.

(VisokoIN)


Možda vas zanima

Crna HronikaIstaknuto

Pacijent izvršio samoubistvo skokom s petog sprata

Pacijent starije životne dobi izvršio je danas samoubistvo skokom sa petog sprata...

Bosna i HercegovinaVijesti

Na Arefatu održan centralni program bosanskohercegovačkih hadžija

U šatoru bosanskohercegovačkih hadžija na Arefatu danas je održan centralni program, uz...

Vijesti

Sumnjivi ugovori u kulturi KS: Dvostruki angažman Feđe Štukana

Ured za borbu protiv korupcije Kantona Sarajevo i glavni budžetski inspektor u...

Bosna i HercegovinaVijesti

UO UIO BiH: Bez odluke o novom prelazu u Gradišci i povratu PDV-a

Novi granični prelaz u Gradišci ni danas nije dobio zeleno svjetlo da...

Gradsko vijeće VisokoVisoko

Admir Delić pokrenuo inicijativu za imenovanje ulica i numerizaciju objekata u Visokom

Gradski vijećnik SDP-a Visoko, Admir Delić, podnio je vijećničku inicijativu za sistemsko...

Humanitarne akcijeIstaknuto

Abdullah (6) treba našu pomoć – pozivom na 17048 donirate 2 KM za njegovo liječenje

Abdullah Vričić se suočava s brojnim poremećajima iz spektra autizma i potrebna...

Bosna i HercegovinaVijesti

Uposlenici Centra Skenderija strahuju za radna mjesta – izašli na štrajk upozorenja

Uposlenici centra Skenderija izašli su danas na štrajk upozorenja koji se održava...

Crna Hronika

Policija u Tešnju prilikom pretresa pronašla i oduzela 7.3 kg opojne droge

Uprava policije Ministarstva unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona nastavlja sa odlučnom i energičnom...