Početna Bosna i Hercegovina Tokom proteklog vikenda policija ZDK provodila akcije pojačane kontrole

Tokom proteklog vikenda policija ZDK provodila akcije pojačane kontrole

50

Tokom proteklog vikenda, u skladu sa izvršenim analizama i procjenama, sa nivoa Uprave policije naloženo je provođenje akcije sa ciljem unapređenja postojećeg stanja sigurnosti na području kantona. U tom smislu provođene su pojačane kontrole u oblasti saobraćaja, vršeni su pretresi i racije, te ciljane aktivnosti na dokumentovanju krivičnih djela iz oblasti zloupotrebe opojnih droga. Prilikom sprovođenja akcije angažovani su svi raspoloživi ljudski i tehnički resursi, a takođe su angažovani i timovi Specijalne policijske jedinice radi pružanja podrške i pomoći organizacionim jedinicama na terenu.

Kao rezultat navedenog u oblasti sigurnosti saobraćaja postignuti su sljedeći rezultati:

– Kontrolisano je 1332 vozača i vozila,

– izdato je 470 prekršajnih naloga,

– kod 5 vozača je utvrđeno prisustvo alkohola u organizmu, te su isti isključeni iz saobraćaja,

dok su 2 vozača lišena slobode i zadržana u policijskim prostorijama do otrežnjenja,

– zatečeno je 6 lica da upravljaju vozilom bez položenog vozačkog ispita,

– zatečena su 3 vozača da upravljaju vozilom pod izrečenom mjerom zabrane upravljanja,

– iz saobraćaja su isključena dva vozila bez važeće registracije, a vozači su sankcionisani u

skladu sa Zakonom o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH.


U oblasti preveniranja kriminaliteta i dokumentovanja izvršenih krivičnih djela, te pronalaska nedozvoljenih predmeta, predmeta koji potiču iz krivičnih djela, kao i lica za kojima se traga, u okviru racija izvršenih na području Zeničko-dobojskog kantona kao i aktivnosti postignutih na kontrolnim tačkama u okviru akcije “Lijevak” izvršen je pregled 1268 lica, pronađeno je 14 predmeta pogodnih za nanošenje tjelesnih povreda, te su zadokumentovana sljedeća krivična djela; u dvanaest slučajeva krivično djelo “Posjedovanje i omogućavanje uživanja opojnih droga” i u jednom slučaju krivično djelo “Neovlaštena prozivodnja i stavljanje u promet opojnih droga”, kojom prilikom je pronađeno i oduzeto oko 350 grama biljne materije i 30,26 grama praškaste materije, koje asociraju na opojnu drogu.

Navedene aktivnosti su potvrda velikih napora koje Uprava policije Ministarstva unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona ulaže na način, da uvođenjem novih inovativnih metoda osigura visok stepen sigurnosti na području Kantona u svim segmentima, i pored postojećih poteškoća direktno povezanih sa značajnim nedostatkom policijskih kadrova. U tom smislu, navedeni pokazatelji potvrđuju da su ovakvi pristupi i dobro rukovođenje policijskim snagama najbitniji faktor unapređenja efikasnosti u postupanju, ali i rezultat dobrih i realnih bezbjednosnih procjena.


Možda vas zanima

Visoko

Pretežno oblačno vrijeme danas u Visokom uz intervale sunca

U Visokom danas preovladava pretežno oblačno vrijeme uz povremene sunčane intervale tokom...

SvijetVijesti

Vrh beogradske policije povezan je s mafijaškim klanovima: Vučić nudi svoju verziju istine

Srbija je suočena s velikim političko-policijskim skandalom nakon što je otkriveno da...

Bosna i HercegovinaVijesti

Brčko: Uklonjen natpis “Srpska kuća” sa objekta bivše kockarnice

Sa objekta bivše kockarnice u Brčkom danas je uklonjen sporni natpis „Srpska...

Foto: Screenshot YouTube
Visoko

Mladi fudbaleri FK “Čaja” ponovo predstavljaju Visoko na UEFA turniru u Holandiji

Ekspedicija Fudbalskog kluba “Čaja” iz Visokog otputovala je u Holandiju, gdje će...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Bivši radnici Krivaje pred zgradom Vlade FBiH, traže rješenja za njihov status

Bivši radnici Krivaje iz Zavidovića danas su se okupili ispred zgrade Vlade...

Bosna i HercegovinaVisoko

Igor Stojanović posjetio Hram Svetog Prokopija u Visokom

Igor Stojanović posjetio je Hram Svetog velikomučenika Prokopija u Visokom, jedan od...

Vijesti

Delić podnio krivičnu prijavu protiv Amidžića zbog širenja mržnje i vrijeđanja Bošnjaka

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike podnijelo je Federalnom tužilaštvu krivičnu prijavu...

Biznis

Nova Klas tjestenina: Kada domaći kvalitet inspiriše vrhunske kuhare

Miris domaće kuhinje često ne dolazi iz komplikovanih recepata, nego iz jednostavnih...