Rusija je privremeno, zbog nedostatka potvrde o validnosti i sigurnosti bh. proizvoda, uvela zabranu na uvoz voća i povrća iz Bosne i Hercegovine.
Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa objavilo je kako čini sve da bi se izvoz nastavio, jer će poljoprivrednici biti na ogromnim gubicima. Naime, proizvođači već imaju pripremljene pošiljke, po posebnim pravilima, za rusko tržište. Samo iz Potkozarja nisu krenuli kamioni sa 60 tona voća zbog ruske zabrane na uvoz bh. proizvoda.
Ministar Mirko Šarović je izjavio da je BiH uputila poziv ruskoj strani da što prije posjeti Bosnu i Hercegovinu, te uvjeri se u sistem kontrole, a biće zatraženo ukidanje zabrane izvoza. BiH u Rusiju najviše izvozi farmaceutske proizvode, te voće i povrće. Šarović je bio na sastanku u Ambasadi Ruske Federacije kako bi se riješili nesporazumi, a očekuje da bi i zabrana mogla biti brzo ukinuta.
Ćini se da iza svega stoji sumnja ruske strane da se voće iz povrće iz drugih zemalja prepakivalo u Bosni i Hercegovini, a zatim izvozilo u Rusiju.
U toku ove godine u Rusiju je iz Bosne i Hercegovine izvezeno oko 46 miliona maraka (oko 23 miliona eura) vrijednosti roba. Osnovni gubitak bi u naredna četiri mjeseca mogao iznositi 50 miliona maraka (25 miliona evua), podaci su Vanjskotrgovinske komore BiH.
Nakon stupanja na snagu zabrane, postavlja se i pitanje šta će biti i sa izvozom mesa, kojeg je ministar Šarović prošlog mjeseca dogovarao u Rusiji.
Nezvanične informacije govore da bi ruska zabrana za izvoz voća i povrća koja je zaživjela 4. avgusta, srećom po domaće proizvođače, ipak mogla biti ukinuta kroz nekoliko dana ukoliko ne bude nekih nepredviđenih okolnosti.
Pitanje reeksporta voća i povrća će se bezuslovno morati riješiti i tu će ulogu morati odigrati i entitetske institucije.