Početna Bosna i Hercegovina Treći petak bojkota trgovina u BiH, građani pozvani da ne kupuju ništa

Treći petak bojkota trgovina u BiH, građani pozvani da ne kupuju ništa

196

Novi bojkot trgovina u Bosni i Hercegovini zbog visokih cijena najavljen je za petak, 14. februara, a građani su ponovo pozvani da se suzdrže od bilo kakve potrošnje.

To će biti treći petak bojkota trgovina u BiH, a organizatori pozivaju građane da racionaliziraju potrošnju ostalim danima, izbjegavaju kupovinu lako kvarljivih proizvoda, izbjegavaju kupovinu artikala koji su najviše poskupjeli, kupuju samo nužne namirnice, te da u petak ne kupuju ništa.

Neformalna skupina građana ‘BOJkot.ba’ koja je na društvenim mrežama pokrenula akciju, priopćila je da je i ovog tjedna odabran petak koji je većini stanovništva BiH prepoznatljiv kao dan totalnog bojkota.

Također, osvrnuli su se i neke prijedloge o višednevnom bojkotu, kazavši kako “dvodnevni ili višednevni bojkot u ovom trenutku pravi presing na narod koji je u fazi adaptacije”.

“Ne želimo da ljudi koji iz drugih razloga – vrste posla, načina života, bolesti, starosti i sl., kupovine obavljaju na specifičan način – odustanu od procesa i da se projekt uruši zarad bilo koje vrste presinga i prevelike ambicije”, napisali su na svojoj Facebook stranci ‘BOJkot.ba.’, dodavši da podržavaju građane koji individualno provode višednevni totalni bojkot.

Akciju podržava i predsjednica Udruženja potrošača “Potrošač” iz Kaknja Ferida Kulović koja smatra da je bojkot trgovina već dao neke pozitivne rezultate.

Kako kaže, bojkot je izazvao reakciju i vlasti i trgovaca.

Spomenula je i projekt Vlade FBiH o snižavanju i zaključavanju cijena te ‘akcije’ i snižavanje cijena u pojedinim trgovinama, kao i pojačane inspekcije i kontrolu cijena.

“Trgovci su, ipak, sad malo oprezniji s podizanjem cijena, tako da mislim da je akcija do sada bila uspješna i da je dala neke rezultate. Također, smatram da je zasad dovoljan jednodnevni bojkot trgovina, jer su svi počeli obraćati pažnju na potrošače te se krenulo nešto pozivno događati – rekla je Kulović.

Možda vas zanima

VITOROVIĆ (Cvjetko) MIRJANA 10.08.2026. u 14:00 sati

VITOROVIĆ (Cvjetko) MIRJANA 10.08.2026. u 14:00 sati Dodajte Visokoin.com u omiljene izvore...

Tajfun Delfin stigao u Kinu, otkazano preko hiljadu letova

Tajfun Delfin zahvatio je gusto naseljenu oblast na istoku Kine, saopštila je...

Netanyahu odbacio Trumpov plan za Pojas Gaze

Izrael odbacuje plan Sjedinjenih Američkih Država za postizanje mira u Pojasu Gaze,...

Adnan Balta i Emir Omanović oprostili se od aktivnog igranja

RK Bosna Visoko oprostio se od dvojice svojih dugogodišnjih igrača – Adnana...

Jahorina prepuna gostiju iz regiona, mnogi umjesto mora izabrali planinu

Jahorina i ovog ljeta potvrđuje da više nije destinacija rezervisana samo za...

“Nenormalne su cijene” – Turist zatečen računom za tri pića na ljetovanju u Hrvatskoj

Cijene na hrvatskoj obali svakog ljeta izazivaju brojne rasprave. Dok ugostitelji upozoravaju...

U jami “Raspotočje” petu noć prenoćilo devet zeničkih rudara

Devet rudara Rudnika mrkog uglja Zenica (RMUZ) već su petu noć prenoćili...

Šta se dešava s neispravnim mesom u FBiH?

U Federaciji Bosne i Hercegovine ne postoji jedinstvena baza podataka o kontrolama,...