Početna Istaknuto Tri poruke za političke subjekte i objekte u Visokom

Tri poruke za političke subjekte i objekte u Visokom

38

Piše: Damir Delić Đuljić

Pred jesenje izbore u Bosni i Hercegovini, obraćam se političkim subjektima i objektima u Visokom. Ne pretenciozno, ne prosvjetiteljski, nego isključivo, jedino i samo komšijski.

1. Prevaziđite boljku pjesnika koji poeziju pišu i čitaju samo pjesnicima i profesora matematike koji matematiku rade zbog matematike. Približite se građanima Visokog. To je nešto što ni jedna vlast u Visokom nije znala raditi. Uvijek ima neka grupacija lojalnih članova lokalnih udruženja i udruženjčića koja vrti neku traku boreći se da dobije stalno radno mjesto u državnoj službi. Pamtite ih? Gledate ih? Jeste li i vi isti kao oni? Ja znam da je to teško. Je li vam nije jasno o čemu govorim?

Naši intelektualci se druže sa našim intelektualcima, hodže sa hodžama, pijanice sa pijanicama. Politički objekti u Visokom piju kafu sa svojim kolegama – političkim objektima iz istih političkih subjekata. Pijte kafu, komunicirajte i dijelite ideje sa svim građanima Visokog. Shvatite ih, identificirajte, zapamtite i zapišite njihove želje i potrebe. Shvatite šta se može uraditi za Visoko. Ja ću vam reći nekoliko mojih, vrlo ostvarivih želja. Visoko jeste i mora biti najrukometniji grad u Bosni i Hercegovini. Ravne su mjesto koje je Božiji dar i treba ga čuvati. U Visoko morate vratiti ljude, građane i seljake i putnike namjernike. Za početak.

2. Nemojte da folirate i da lažete. Međuljudski odnosi su jednostavni i ne moraš znati anatomiju mačke da bi znao da joj smeta ako je vučeš za rep. Najružniji a istovremeno najkorišteniji argument za odbranu političkih subjekata i objekata u Visokom i BiH je onaj po kojem je nezadovoljni građanin nezadovoljan zato što ne zna šta je sve uradila određena politička stranka, politički subjekt ili objekt. Priča o političkom neznanju je prazna i uvredljiva priča. Kada politika funkcioniše, meni ne treba informacija o tome kako ste na sjednici određene komisije podnijeli prijedlog koji, eto, nije prošao. I za koji ste znali da neće proći. Ja ne pitam u čijoj nadležnosti je uklanjanje iskorištenih kurtona, praznih flaša i folija razbacanih po Ravnama i putu prema Visočici. Politički subjekt i objekt koji bi zaslužio moju podršku bi morao reći da je to u nadležnosti svih građana Visokog i da će on, sa kolegama objektima sakupiti kurtone da bi građani kojima je mrsko brati kurtone glasali za njega i dali mu ovlaštenja da taj problem i druge probleme riješi na neki efikasniji način. Per aspera ad astra. Trnjem do zvijezda. Kurtonima do parlamenta.

3. Umor, dosada i prezasićenost su bolesti društva u kojem živimo. Dajte proizvode, sadržaje po kojima ćemo vas raspoznavati. Nemojte da vas razlikujemo po tome što prvi vjerujete u Boga, drugi ste agnostici i komunjare, treći vjerujete i u Boga ali i u Harisa Silajdžića, četvrti vjerujete Avazu, a peti Željku Komšiću. Vjerujte kome hoćete, dajte nam proizvode. Zanimaju me rezultati. Mene zanima odgovor na pitanje: kakvo je stanje danas u Visokom? Tako ću razmišljati u oktobru kada krenem na glasanje. Razmišljat ću i: je li opozicija u ovom periodu uradila sve što je u zadanim kapacitetima mogla da uradi?

I samo još nešto. Na političkoj sceni Bosne i Hercegovine su sahranjene i političke ideje jednog Danisa Tanovića. Nemojte imati previše samopouzdanja i odvagujući željenu platu od 3.000 KM i neograničenu kreditnu sposobnost, sjetite se i Danisa. I da znate, komšije će vas mrziti. Do odgovora zašto vas mrze i zašto će vas mrziti – dođite sami. I nemojte, ni slučajno, ući u sebeljubnu zabludu da vas mrze zato što ste bolji od njih.

Možda vas zanima

Crna Hronika

Mladić pao s krova automobila tokom proslave u Sarajevu i zadobio povrede opasne po život

Na području općine Novi Grad u Sarajevu sinoć je jedna osoba zadobila...

Sport

Američki FOX: BiH stvara zlatnu generaciju, biće izazov za SAD

Na prvenstvu na kojem dominiraju neke od najvećih zvijezda svjetskog fudbala, Bosna...

IstaknutoSport

Majke Džeke i Alajbegovića u zagrljaju na stadionu u Seattleu

Velika pobjeda Bosne i Hercegovine na Svjetskom prvenstvu donijela je mnogo razloga...

Visoko

Ko će naslijediti Mirzu Ganića? Već se spominju dva imena iz SDA Visoko

Odluka aktuelnog gradonačelnika Visokog Mirze Ganića da se kandiduje za Federalni parlament...

IstaknutoVisoko

Visoko na nogama nakon velike pobjede Zmajeva!

Nakon fantastične pobjede nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine nad Katarom rezultatom 3:1...

Sport

Džeko ispisao historiju: 150. nastup za Bosnu i Hercegovinu

Kapiten fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine Edin Džeko upisao je još jedan...

Visoko

Humani heroji uz sportske heroje: Hitna pomoć Visoko bodri Zmajeve

Uposlenici Hitne medicinske pomoći Doma zdravlja Visoko poslali su snažnu poruku podrške...

IstaknutoVisoko

Psi lutalice ponovo siju strah: Porodica iz Visokog pretrpjela veliki gubitak

U naselju Taukčići, koje pripada Mjesnoj zajednici Kula Banjer, dogodio se težak...