Trivić objavila dokument za koji tvrdi da dokazuje izbornu prevaru

37
23.05.2023., Banja Luka, Bosna i Hercegovina - U restoranu Ada odrzana je izbornaa skupstina Narodnog fronta, nove stranke Jelene Trivic, donedavne potpredsjednice PDP-a i kandidata oporbe na proslim Opcim izborima u BiH. Jelena Trivic Photo: Dejan Rakita/PIXSELL

Iako je od zadnjih općih izbora prošlo već više od sedam mjeseci, Jelena Trivić, uprkos mišljenjima da se radi o borbi sa vjetrenjačama, najavljuje da će pravnu i političku borbu nastaviti.

Jelena Trivić, koja je bila kandidatkinja opozicije za predsjednicu RS na općim izborima u oktobru prošle godine, na Facebook profilu objavila je Izvještaj o kontrolnom brojanju za nivo predsjednika Republike Srpske, koji, kako tvrdi, Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine (CIK BiH) nikada nije objavila.

U izvještaju se, ističe Trivić, navode brojne izborne nepravilnosti, ali je CIK uprkos tome proglasio rezultate izbora po kojima je pobjednik za nivo predsjednika Republike Srpske Milorad Dodik. Trivić, koja se nalazi na čelu novoformiranog Narodnog fronta, najavljuje i da se njena pravna i politička borba o ovom pitanju nastavlja, javlja BHRT.

Navela brojne nepravilnosti
Jelena Trivić je objavila šta je konstatovano u izvještaju Glavnog centra za brojanje o kontrolnom brojanju i svim saznanjima koja su utvrđena tokom kontrolnog brojanja za nivo predsjednika Republike Srpske. Uz tekst, ona je objavila i fotografije izvještaja. U samom izvještaju navode se brojne nepravilnosti.

“Ovo nije moja lična stvar, iako sam ja oštećena strana u tome svemu, već je ovo stvar principa i toga da se stane u kraj izbornim krađama. Mora se vidjeti da se to nije smjelo desiti zbog svih budućih stvari, jer izborna korupcija je sjeme svake druge korupcije”, navela je Trivić.

U Koaliciji “Pod lupom”, koja godinama prati izbore u Bosni i Hercegovini, ističu da je zbog brojnih malverzacija povjerenje građana u izborni proces poljuljano, te da se biračka mjesta što prije moraju opremiti novim tehnologijama koje će, ako ne iskorijeniti, onda barem u značajnoj mjeri smanjiti izborne prevare.

Čeka se reakcija CIK-a
“Biometrijsku identifikaciju birača, čime bi se spriječilo da jedna osoba više puta glasa sa različitim ličnim kartama i, ono što je jako bitno, uvođenje skenera koji bi automatski skenirali, ne samo glasački listić nego i rezultate sa tog glasačkog listića”, navodi Vehid Šehić iz Koalicije “Pod lupom”.

Centralna izborna komisija BiH danas se nije izjašnjavala povodom izvještaja koji je objavila Jelena Trivić. Podsjećamo, opozicija, koja je sat-dva nakon zatvaranja birališta proglasila izbornu pobjedu, nakon što su iz CIK-a stigli drugačiji rezultati organizovala je u narednim danima nekoliko protestnih skupova tvrdeći da su pokradeni na izborima i da je prekrojena izborna volja građana. Prema podacima CIK-a, Milorad Dodik je na kraju imao oko 27 hiljada glasova više od Jelene Trivić.

https://youtu.be/GycE0SSCGCo

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Novi način glasanja zbunjuje birače, očekuje se rekordan broj nevažećih listića

S obzirom na uvođenje novih tehnologija u izborni proces glasanje na sam...

Nikola Vasilj zvanično predstavljen u saudijskom Diriyahu

Bosanskohercegovački reprezentativni golman Nikola Vasilj zvanično je predstavljen kao novi član saudijskog...

Vlada ZDK donijela odluku o pokretanju procedure za prijem 105 novih policijskih službenika

Vlada Zeničko-dobojskog kantona usvojila je na današnjoj sjednici, kojom je predsjedavao premijer...

Nesvakidašnji slučaj u BiH: Učeniku prijeti zatvor jer je prepisivao na ispitu

Opštinski sud u Livnu potvrdio je optužnicu protiv A.L. (19), kojeg terete...

SAD ukinuo carine Srbiji, opozicija: Vučić nema nikakve zasluge za ovo

Sjedinjene Američke Države ukinule su carine na uvoz robe iz Srbije, a...

Na zagrebačkom aerodromu policija pronašla 15 kg droge

Zagrebačka policija dovršila je kriminalističko istraživanje nad 32-godišnjom državljankom Španjolske koju sumnjiči...

Hakeri obožavaju ovu postavku na mobitelima, a većina korisnika je ne isključuje

Bluetooth je postao nezaobilazan dio svakodnevice – koristimo ga za slušalice, satove,...

Optužen zbog prodaje vozila na crno, imaju i prepiske sa OLX-a

Osnovni sud u Derventi potvrdio je optužnicu protiv D.V. (31), a terete...