Početna Bosna i Hercegovina U Americi umrla Saliha Salihović: U genocidu joj ubijena tri sina i suprug

U Americi umrla Saliha Salihović: U genocidu joj ubijena tri sina i suprug

45

U američkom gradu St. Louisu jučer je na bolji svijet preselila Saliha Salihović (1941. godište) rodom iz Srebrenice.

Saliha Salihović je do 1995. godine živjela u selu Bućinovići (Sućeska) gdje je sa suprugom Zulfom rodila šestoro djece, četiri sina i dvije kćerke.

U genocidu u julu 1995. godine ubijena su joj tri sina i suprug. Ubijen je suprug Zulfo (1940.), sinovi Juso (1962.), Fadil (1964.) i Fikret (1966.).

Svi su identifikovani i ukopani jedan do drugoga u mezarju Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari.

Nakon genocida Saliha Salihović je nekoliko godina živjela u izbjegličkom mjestu Vozuća kod Zavidovića, da bi nakon toga sa sinom koji je preživio genocid otišla u St. Louis gdje joj je danas klanjana i dženaza.

– Bila je divna žena koja nikad nikome nije zlo ni pomislila kamoli uradila. Nosila je svoju tugu kako je znala i umjela. Odlaze jedna po jedna majke, neke u Bosni, neke na kraju svijeta – kažu njene prijeratne komšije.

Nakon genocida nad Bošnjacima u Srebrenici umrle su stotine majki. Mnoge od njih nisi dočekale da se pronađu i identifikuju njihovi muževi i sinovi.

Možda vas zanima

Visoko

Humani heroji uz sportske heroje: Hitna pomoć Visoko bodri Zmajeve

Uposlenici Hitne medicinske pomoći Doma zdravlja Visoko poslali su snažnu poruku podrške...

IstaknutoVisoko

Psi lutalice ponovo siju strah: Porodica iz Visokog pretrpjela veliki gubitak

U naselju Taukčići, koje pripada Mjesnoj zajednici Kula Banjer, dogodio se težak...

Bosna i HercegovinaVijesti

Hurtić na audijenciji kod pape Lava XIV: Poruke mira i poziv za posjetu BiH

Ministar za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine Sevlid Hurtić prisustvovao...

Vijesti

Miljenku Jergoviću uručena nagrada za književnost “Aleksandar Tišma”

Međunarodna nagrada za književnost „Aleksandar Tišma“ svečano je uručena bosanskohercegovačkom i hrvatskom...

BiznisVisoko

Bh. privrednik povlači ključne poteze: Počinje reorganizacija Livnice Visoko

Poznati bh. privrednik Adnan Smailbegović pokrenuo je reorganizaciju kompanije Livnica Visoko nakon...

Smrtovnice

HADŽIMEŠIĆ (Halim) SANIJA 25.06.2026. u 18:00 sati

HADŽIMEŠIĆ (Halim) SANIJA 25.06.2026. u 18:00 sati Dodajte Visokoin.com u omiljene izvore...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Sladić najavio dolazak toplotnog vala u BiH, temperatura će tokom noći biti 20 stepeni

Nedim Sladić, popularni bh. meteorolog, oglasio se na društvenim mrežama gdje je...