Početna Istaknuto U četvrtak novi pokušaj izbora selektora fudbalske reprezentacije BiH

U četvrtak novi pokušaj izbora selektora fudbalske reprezentacije BiH

20

Sjednica Izvršnog odbora Fudbalskog saveza Bosne i Hercegovine na kojoj će se ponovo odlučivati o izboru selektora reprezentacije Bosne i Hercegovine bit će održana u Sarajevu u četvrtak, 21. januara, sa početkom u 14:00 sati.

Sastanak članova “državne fudbalske vlade” održat će se sa samo jednom tačkom dnevnog reda, odnosno novim pokušajem izbora selektora nacionalnog tima BiH.

Konkretno, bit će nastavljena 4. januara prekinuta sjednica, na kojoj nije ni glasano za Bugarina Ivayla Peteva (prijedlog Stručne komisije), do tada, uz Sergeja Barbareza, jednog od dva zvanična kandidata za selektora.

Da bi selektor bio izabran prilikom prvog glasanja, prema Statutu FS BiH, potrebna je dvotrećinska većina prisutnih članova Izvršnog odbora, naravno ako postoji kvorum za održavanje sastanka.


Ukoliko dođe do ponovljenog glasanja odlučuje se prostom većinom, uz uslov da kandidat barem jedan glas dobije od članova IO-a i iz entiteta RS-a i iz Federacije BiH (s tim da u FBiH “za” mora biti najmanje jedan predstavnik IO-a delegiran iz “županijskog” ili “kantonalnog” saveza).

Izbor selektora BiH propao je u nekoliko navrata. Otvoreno za Bugarina Peteva do sada su bili Vico Zeljković, član IO-a iz Banja Luke i ljudi u IO-u FS BiH iz RS-a, dok su za izbor Barbareza aktuelni predsjednik Saveza Elvedin Begić i njegovi istomišljenici u IO-u iz FBiH.

Obzirom da niti jedan od kandidata u proteklom periodu nije uspijevao dobiti podršku postoje dvije opcije razrješenja skoro dvomjesečnog “zamršenog klupka”. Jedan je dogovor, drugi kompromis, odnosno mogući izbor potencijalno treće osobe.

Možda i najgora stvar bila bi da ni u četvrtak ne bude izabran selektor, obzirom da je do prve utakmice BiH u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo ostalo malo više od dva mjeseca.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

CIK pokreće najveću izbornu reformu: Šta se mijenja na biračkim mjestima

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine najavila je početak uvođenja novih izbornih...

Sport

Kerim Alajbegović je najbolji debitant austrijske Bundeslige!

Mladi bosanskohercegovački fudbaler Kerim Alajbegović dobio je veliko priznanje nakon sjajne sezone...

Grad Visoko / Foto: visokoin.com
VijestiVisoko

U Visokom pretežno oblačno vrijeme

U Bosni i Hercegovini prijepodne pretežno oblačno vrijeme sa kišom. U drugoj...

Bosna i HercegovinaCrna HronikaVijesti

Amiru Pašiću Faći pritvor produžen za još dva mjeseca

Na prijedlog Tužilaštva Kantona Sarajevo, Općinski sud u Sarajevu je za još...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Drama u Kaknju: Oštećen gromobran koji u sebi ima radioaktivni sadržaj

U Kaknju se odvijala prava drama kada je uslijed rušenja zgrade došlo...

Visoko

Visoko ugostilo učenike i profesore iz Istanbula

Gradonačelnik Mirza Ganić danas je imao čast ugostiti 25 učenika i profesora...

Crna HronikaVisoko

Visoko: Uhapšen muškarac zbog posjedovanja droge

Dana 07.05.2026. godine, u 02,40 sati, u mjestu Dobrinje, od strane službenika...

Sport

Sprema se senzacionalna razmjena vozača između dvije F1 ekipe?

Australac Oscar Piastri mogao bi zamijeniti Maxa Verstappena u Red Bullovoj ekipi...