U parku “Ravne 2” otvoren paviljon posvećen Kulinu banu

64

Arheološko-turističko-sportski park “Ravne 2” bogatiji je za još jedan novi sadržaj. Naime, danas je upriličeno svečano otvaranja paviljona i monumentalne statue posvećene bosanskom vladaru Kulin banu.

“Kulin ban je bio veliki bosanski prvak, lider i vladar. Vladao je Bosnom prije osam stotina godina, zašto mu danas dajemu tu čast da ima svoj paviljon?! Naime, ostala je u narodu izreka “Od Kulina bana i dobrih dana”, koja nam govori da ga je narod kroz generacije zapamtio kao čovjeka koji je donosio ekonomski progres na ovim prostorima i to moramo istaknuti. Fondacija je sa 60 instalacija i Paviljona, ali i drugih kompleksa napravila kulturnu oazu gdje smo spojili umjetnost sa našom historijom. Ovo je i sportska oaza, kao i duhovna, volonterska, arheološka oaza jedinstvena u svijetu i nastavljamo donositi lijepe vijesti i novosti danas, ali i ubuduće” – izjavio je za RTV Visoko osnivač Fondacije dr. Semir Osmanagić.

Park “Ravne 2” je zasigurno postao najveća otvorena galerija umjetnina s paviljonima i statuama, a brojne su djelo kipar Adis Elias Fejzić kao i statua Kulina bana čije je otvorenje upriličeno.

U svečanom dijelu programa učešće su uželi učenici dramske i muzičke sekcija Osnovne škole “Kulin ban”, historičar Miroljub Petrović, a prisutnima su se obratili vlasnik skulpture i osnivač Fondacije.

Možda vas zanima

Gradonačelnik Mirza Ganić odao počast žrtvama genocida u Srebrenici

Gradonačelnik Visokog Mirza Ganić prisustvovao je u Srebrenici kolektivnoj dženazi i ispraćaju...

Na Korčuli i dalje bjesni požar, zahvaćeno 550 hektara zemljišta i borove šume

Požar na Korčuli do sada je zahvatio oko 550 hektara trave, niskog...

Habib Nurmagomedov odao počast žrtvama genocida u Srebrenici

Legendarni UFC šampion Habib Nurmagomedov odao je počast žrtvama genocida u Srebrenici,...

Emina Omanović na Balkanijadi za juniore u Craiovi osvojila srebro u dalju

Devetnaestogodišnja Sarajka Emina Omanović (AK Sarajevo) osvojila je drugo mjesto i srebrenu...

Vraćaju se vrućine: Narednih dana očekuju se temperature do 38 stepeni

Nakon nekoliko ugodnijih dana, Bosnu i Hercegovinu već početkom naredne sedmice očekuje...

Prošlo je 17 godina od smrti Žana Marolta

Velikan bh. glumišta Žan Marolt preminuo je na današnji dan prije 17...

BIHAMK: Velike kolone vozila na izlazima iz Srebrenice

U poslijepodnevnim satima nakon završenog ukopa identificiranih žrtava genocida u Srebrenici, pojačan...

Majci Ramizi je svaki dan 11. juli: Jednog sina su mi ubili, drugog su zaklali – još mu tražim glavu…

Ramiza Gurdić, jedna od Majki Srebrenice, u emotivnom obraćanju govorila je o...