Početna Svijet U Siriji 240.000 mrtvih od početka rata

U Siriji 240.000 mrtvih od početka rata

29

U četiri godine sirijskog rata poginulo je više od 240.000 ljudi, među kojima je 12.000 djece, navodi se u novom izvještaju Sirijske opservatorije za ljudska prava (SOHR). Broj žrtava je porastao za više od 10.000 u gotovo dva mjeseca, ističe ta organizacija sa sjedištem u Velikoj Britaniji koja raspolaže širokom mrežom izvora u Siriji i od početka rata pozorno bilježi žrtve rata.

“Od početka pobune protiv režima Ba{ara al-Asada u martu 2011. zabilježili smo 240.381 poginulog”, rekao je u za AFP Rami Abdel Rahman, direktor SOHR-a.

Po tim podacima, broj poginulih civila penje se na 71.781, među kojima je 11.964 djece.

Među sirijskim borcima – pobunjenicima, dezerterima, džihadistima i Kurdima – poginule su 42.384 osobe.

Poginulo je i 34.375 stranih džihadista koji su se došli boriti u Siriju.


Kako navode najveći broj žrtava je među režimskim snagama, 88.616, što je trećina poginulih u tome ratu.

Ova nevladina organizacija među njih ubraja 50.570 poginulih vojnika, 33.839 boraca Snaga nacionalne obrane, 903 pripadnika libanskog „Hezbolaha” i 3304 šijitska borca iz drugih zemalja.

SOHR navodi da identitet 3225 poginulih nije poznat.

Smatra i da je stvarni broj žrtava puno veći od 240.000.

On naime ne uključuje više od 30.000 nestalih, među kojima oko 20.000 trune u tamnicama režima, 9000 pobunjenika odanih režimu i više od 4000 osoba koje je otela ekstremistička skupina Islamska država.

Ne uključuje ni stotine Kurda i stranaca koji nisu Kurdi a bore se s IS-om na strani Jedinica za zaštitu kurdskog naroda.

Rat u Siriji izbio je u martu 2011. kada su se mirni protesti protiv vlade prerasli u oružanu pobunu a zatim u okrutan građanski rat s golemim brojem žrtava.


Možda vas zanima

Emir Osmanbašić i Faris Lemeš
Gradsko vijeće VisokoVisoko

NiP oštro nakon sjednice u Visokom: “Ko nam vodi Centar za socijalni rad?”

Jučer 29.04.2026. godine, je održana 18. sjednica Gradskog vijeća Visoko, na čijem...

Visoko

Bolji putevi za mještane: Grad Visoko ulaže u Spahiće, Sarajlije i Piromane

Gradonačelnik Mirza Ganić danas je, zajedno s predsjednikom MZ Podvinci Sulejmanom Zukanom,...

Smrtovnice

Dr. SMAJIL (Ibrahim) Alibegović 02.05.2026. u 15:00 sati

Dr. SMAJIL (Ibrahim) Alibegović 02.05.2026. u 15:00 sati

Bosna i HercegovinaVijesti

Nakon sastanka sa Vladom FBiH i Energoinvestom, Nova Željezara objavila detalje

U Novoj Željezari Zenica danas je održan sastanak većinskih vlasnika Nove Željezare...

Općinski sud - Visoko | Foto: Visokoin.com
Visoko

Vildana Hasić imenovana za sudiju Općinskog suda u Visokom

Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) donijelo je...

InternetTehno

Google Translate postaje konkurencija Duolingu?

Google u svoju Translate funkciju uvodi opciju za vežbanje izgovora i dikcije...

LifestyleZdravlje

Opasnost vreba iz trave: Sve što trebate znati o ujedu krpelja

Ako primjetite krpelja na svojoj koži, javite se ljekaru da ga što...