Početna Istaknuto U Visokom identifikovani posmrtni ostaci 13 žrtava proteklog rata

U Visokom identifikovani posmrtni ostaci 13 žrtava proteklog rata

41

U prostorijama JKP “Gradska groblja Visoko” identifikovani su posmrtni ostaci 13 žrtava proteklog rata.

Radi se o žrtvama bošnjačke nacionalnosti koje su ubijene na području Tihovića, općina Vogošća, u maju 1992. godine te žrtvama koje su nestale na području Ahatovića. Posmrtni ostaci 11 žrtava su ekshumirani 1996. godine kada su i identifikovani klasičnom metodom odnosno metodom prepoznavanja, saopćeno je iz Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine.

Revizijom mrtvačnica koja je rađena proteklih godina i tokom koje su ponovo uzimani uzorci sa posmrtnih ostataka, dobiveni su DNK nalazi za žrtve koje su već ukopane u Tihovićima te je na taj način utvrđeno da je došlo do zamjene identiteta odnosno greški načinjenih prilikom identifikacija žrtava klasičnom metodom.


Stoga, posmrtni ostaci ovih žrtava su reekshumirani tokom 2020. i 2022. godine kako bi se utvrdio njihov identitet putem DNK analize, a po pristizanju DNK nalaza i zvaničnom identifikacijom od strane porodica. U dva slučaja žrtve su ekshumirane na lokalitetu Vukasovići – Ravne, Općina Ilijaš, te se i u ovim slučajevima radilo o pogrešnim klasičnim identifikacijama.

Identifikovani su: Esad ( Mehmed) Hadžić, rođen 1968. godine, Kasim (Osman) Hadžić, rođen 1947. godine, Bešir (Ahmed) Halać, rođen 1963. godine, Fehim (Sulejman) Halać, rođen 1961. godine, Mujo (Osman) Halać, rođen 1937. godine, Safer (Mujo) Halać, rođen 1962. godine, Sulejmen (Suljo) Halać, rođen 1938. godine, Sejad (Mehmed) Hero, rođen 1961. godine, Ibrahim (Mujo) Kahriman, rođen 1939. godine, Sead (Hamdo) Kahriman, rođen 1961. godine, Abdulah (Rasim) Kožljak, rođen 1940. godine, Nazif (Šerif) Mujkić, rođen 1966 godine i Mujo (Abid) Gačanović, rođen 1929. godine.


Možda vas zanima

BiznisVijesti

Prosječna cijena dizela u FBiH 3,59 KM po litri, benzina 2,83 KM

Prosječna maloprodajna cijena premium bezolovnog benzina 95 u utorak u Federaciji BiH...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Nikšić najavio novo povećanje penzija od jula

Povećanje penzija u Federaciji BiH sa 11,2 na 17 posto trebalo bi...

Visoko

Teška krađa u Visokom: Ukradeni metalni oluci s kuće

Dana 06.04.2026. godine, u 16,35 sati, u dežurnu službu Policijske stanice Visoko...

Crna HronikaVisoko

Prevaren nakon isporuke drva u Visokom

Dana 06.04.2026. godine, u 09,40 sati, u dežurnu službu Policijske stanice Visoko,...

BiznisIstaknuto

Devizne rezerve Centralne banke BiH 18,09 milijardi KM

Devizne rezerve Centralne banke BiH na kraju februara 2026. godine iznosile su...

Crna HronikaIstaknuto

Pretresi na području Olova i Vareša, uhapšene tri osobe

Policijski službenici Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona (MUP ZDK) danas...

Sport

Rasprodate ulaznice putem FIFA portala za navijače Bosne i Hercegovine na Svjetskom prvenstvu

Nogometni savez Bosne i Hercegovine obavijestio je javnost da su rasprodate sve...

Bosna i HercegovinaVijesti

Poskupljuje plin u Federaciji BiH

Energoinvest je uputio Federalnom ministarstvu energije, rudarstva i industrije zahtjev za davanje...