Početna Visoko Ukida se komunalna taksa za istaknutu firmu u skladu s odlukom Ustavnog suda FBiH

Ukida se komunalna taksa za istaknutu firmu u skladu s odlukom Ustavnog suda FBiH

11

Na danas održanoj 12. redovnoj sjednici Gradskog vijeća, razmatrano je 6 tačaka dnevnog reda. Prijedlog odluke o dodjeli u zakup poslovnog prostora za potrebe osnivanja Inkluzivnog centra Udruženju žena za međureligijski dijalog u porodici i društvu „Mozaik“ Visoko, prva je razmatrana tačka. Usvojenom odlukom Gradsko vijeće dalo je saglasnost Gradonačelniku i nadležnoj gradskoj službi za dodjelu u zakup neposrednom pogodbom, poslovnog prostora u vlasništvu Grada Visoko Udruženju žena za međureligijski dijalog u porodici i društvu „Mozaik“ Visoko.

Gradsko vijeće Visoko na današnjoj sjednici razmatralo je i prijedlog odluke o prestanku važenja Odluke o komunalnim taksama Grada Visoko.

Vijećnici su usvojili odluku u skladu sa konačnim i obavezujućim odlukama Ustavnog suda Federacije Bosne i Hercegovine da obaveza plaćanja komunalne takse/naknade na istaknutu firmu nije u skladu sa Ustavom Federacije Bosne i Hercegovine, te shodno tome Kantonalne skupštine, gradska i općinska vijeća na teritoriji Federacije Bosne i Hercegovine koje propisuju obavezu plaćanja komunalne takse/ naknade za isticanje firme, dužni su u razumnom roku iz svojih propisa ukloniti odredbe kojima se propisuje komunalna taksa/naknada za istaknutu firmu i utvrđuje obaveza plaćanja komunalne takse/naknade za istaknutu firmu.

Četvrta tačka dnevnog reda odnosila se na prijedloge akata iz imovinsko-pravne oblasti: Prijedlog odluke o prihvatanju poklona-nekretnina i Prijedlog odluke o prodaji zemljišta. Vijećnici su je usvojili bez puno diskusije.

Prijedlog odluke o davanju saglasnosti na dopune Cjenovnika komunalnih i ostalih usluga JKP ”Visoko” d.o.o. Visoko, bila je peta tačka dnevnog reda.

Nadzorni odbor JKP “Visoko” d.o.o Visoko je na sjednici održanoj 01.10.2025.godine donio Odluku o dopunama Cjenovnika komunalnih i ostalih usluga JKP “Visoko” d.o.o Visoko, odnosno dopunu koja se odnosi na obračun potrošnje vode za vjerske objekte (džamije, crkve i druge vjerske objekte), fondacije i udruženja građana.

Obračun potrošnje vode koji se vršio kao kod privrednih subjekata, sada će biti jeftiniji i tretiran kao za domaćinstva.

Dopuna se odnosi i na rad mehanizacije, koji do sada nije bio uvršten u Cjenovnik usluga. Vijećničkim pitanjima i inicijativama, iscrpljen je današnji dnevni red sjednice.

Možda vas zanima

VijestiVisoko

Visoko pod gustim zagađenjem: Preporuka da se izbjegava boravak vani

U večernjim satima, 18. decembra u 22 sata, u Visokom je zabilježen...

Gradsko vijeće VisokoVisoko

Zakazana 14. sjednica Gradskog vijeća Visoko

Na 13. sjednici Kolegija Gradskog vijeća Visoko održanoj danas usvojen je Prijedlog...

Visoko

23. kolektivna izložba likovnih radova amatera

Ovogodišnju izlagačku sezonu UGLU LIKUM 76 završava kolektivnom izložbom amaterskih likovnih stvaralaca...

Visoko

Ministar Sirovica razgovarao s gradonačelnikom Visokog o sanaciji Centralnog šehidskog spomen-obilježja

Na inicijativu ministra za boračka pitanja Zeničko-dobojskog kantona Adnana Sirovice, u prostorijama...

PromoVisoko

Mjesto gdje boravak ne planirate, već osjećate: Sunny Corner Apartments Visoko

Ukoliko ste ranije bili u posjeti Visokom, srednjovjekovnom kraljevskom gradu i domu...

Visoko

Prijetnje preko mobilne aplikacije: Policija u Visokom lišila slobode jednu osobu

Dana 17.12.2025. godine, u 19,10 sati, u dežurnu službu Policijske stanice Visoko...

Visoko

Ponos Visokog: Dino Ahić među najboljim učenicima u Federaciji BiH

U Mostaru je održana svečana ceremonija dodjele nagrada najboljim učenicima osnovnih i...

IstaknutoVisoko

Omer Mašić – frizer čije ime i danas živi u sjećanjima Visočana

Jedan od frizera koji je na poseban način obilježio ratne i postratne...