Ukrajinska vojska je, nakon gotovo dvije godine od invazije, izgubila Avdiiku. General: ‘Povlačim jedinice’

34

Rusko ministarstvo obrane, Zelenski ili ukrajinski ministar obrane nisu odmah komentirali povlačenje

Ukrajinske trupe povukle su se iz razorenog istočnog grada Avdiivka, rekao je novi načelnik ukrajinske vojske u ranim jutarnjim satima u subotu, utirući put najvećem napredovanju Rusije od svibnja 2023. kada je zauzela grad Bahmut.

Povlačenje, najavljeno dok se Ukrajina suočava s nestašicom streljiva zbog ne donošenja odluke o američkoj vojnoj pomoći u Kongresu, imalo je za cilj spasiti trupe od potpunog okruženja ruskih snaga nakon mjeseci žestokih borbi, izvijestio je Kijev.

General Oleksandr Sirski, koji je preuzeo vodstvo ukrajinske vojske u velikom preokretu prošlog tjedna, rekao je da su se ukrajinske snage vratile na sigurnije položaje izvan grada koji je prije rata imao 32.000 stanovnika. “Odlučio sam povući naše postrojbe iz grada i krenuti u obranu s povoljnijih linija kako bismo izbjegli okruženje i sačuvali živote i zdravlje vojnika”, citirali su ga u priopćenju oružanih snaga.

Gubitak grada nakon dvije godine

Gubitak grada nakon gotovo dvije godine od ruske invazije mogao bi predsjedniku Volodimiru Zelenskom pružiti snažniji argument da od Zapada traži hitniju vojnu pomoć u obraćanju na Muenchenskoj sigurnosnoj konferenciji u subotu ujutro.

Američki predsjednik Joe Biden rekao je u četvrtak da Avdiivka riskira pad u ruke ruskih snaga zbog nestašice streljiva nakon višemjesečnog protivljenja republikanaca u Kongresu novom paketu američke vojne pomoći za Kijev.

Zauzimanje Avdiivke ključno je za ruski cilj osiguravanja potpune kontrole nad dvjema pokrajinama koje čine industrijsku regiju Donbas, a moglo bi donijeti i pobjedu predsjedniku Vladimiru Putinu na izborima sljedećeg mjeseca.

Rusija ne otkriva svoje gubitke

“Poduzimamo mjere da stabiliziramo situaciju i zadržimo svoje pozicije”, rekao je Sirskij. Rusko ministarstvo obrane, Zelenski ili ukrajinski ministar obrane nisu odmah komentirali povlačenje. Rusija je pojačala svoju ofenzivu na Avdiivku u listopadu, a ukrajinski položaji tjednima su bili sve opterećeniji.

Treća jurišna brigada, istaknuta ukrajinska pješačka jurišna jedinica, hitno je ubačena u grad kako bi pomogla u pojačanju trupa ovaj tjedan dok su se druge ukrajinske snage povlačile s jugoistoka grada. Jedinica je opisala borbe kao “pakao” i objavila na društvenim mrežama da su ukrajinski branitelji bili brojčano nadjačani od strane ruskih snaga u omjeru oko šest prema 100 na nekim mjestima.

U gradu ostalo manje od 1000 ljudi

Grad, u kojem je ostalo manje od 1000 stanovnika, nalazi se sjeverno od bastiona Donjecka koji je držala Rusija, a nad kojim je Ukrajina izgubila kontrolu 2014. kada su moskovski opunomoćenici započeli ustanak. Avdiivka ima veliku koksaru koja je prestala raditi tijekom rata.

Rusija nije dala pojedinosti o svojim gubicima u brutalnim borbama za grad, ali ukrajinski dužnosnici i zapadni vojni analitičari kažu da je njen napredak imao nevjerojatnu cijenu u pogledu osoblja i oklopnih vozila.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Sarajevo postaje još dostupnije Evropi: Ryanair planira rekordan broj letova i putnika u 2027.

Međunarodni aerodrom Sarajevo najavljuje unaprijeđeno dugoročno komercijalno partnerstvo sa aviokompanijom Ryanair, koje...

Vijećnik Mahir Rezaković traži strožu primjenu zakona protiv spaljivanja otpada u Visokom

Vijećnik Gradskog vijeća Visoko Mahir Rezaković (Demokratska fronta) uputio je vijećničku inicijativu...

Počelo uzorkovanje zemljišta za analizu u okolnostima obustave proizvodnje u Željezari Zenica

Dvodnevnim uzrokovanjem zemljišta na deset lokacija u samom gradu i prigradskim naseljima...

U centru Visokog uhapšen muškarac zbog droge

Dana 21.07.2026. godine, u 15,40 sati, u ulici Alije Izetbegovića, od strane...

CIK utvrdio redosljed stranaka na glasačkim listićima

Centralna izborna komisija provela je postupak žrijebanja političkih partija za mjesta na...

FERK donio odluku o tržišnoj cijeni struje za august

Regulatorna komisija za energiju u Federaciji Bosne i Hercegovine (FERK) danas je...

Gradonačelnik Londona pisao Suljagiću: Ovo je duboko potresno

Gradonačelnik Londona Sir Sadiq Khan uputio je pismo direktoru Memorijalnog centra Srebrenica...

U Kantonalnoj bolnici Zenica uspješno obavljena multiorganska eksplantacija

U JU Kantonalna bolnica Zenica 21. jula uspješno je izvedena multiorganska eksplantacija...