Početna Istaknuto UN Broj svjetskog stanovništva nadmašit će osam milijardi u novembru

UN Broj svjetskog stanovništva nadmašit će osam milijardi u novembru

214
24.06.2021., Sarajevo, Bosna i Hercegovina - Danas je u BiH vrhunac toplotnog vala zbog cega je i Federalni hidrometoroloski zavod izdao crveni meteoalarm. Na vecini meteoroloskih stanica temperature su bile cesto vise od 30 stupnjeva, a na nekima su cak oborene rekordne vrijednosti. Photo: Armin Durgut/PIXSELL

U prognozi Odjela UN-a za ekonomska i socijalna pitanja navodi se da svjetsko stanovništvo raste najsporijim tempom od 1950.

Očekuje se da broj svjetskog stanovništva dostigne osam milijardi do 15. novembra, prognozirale su Ujedinjene nacije u ponedjeljak, u izvještaju u kome se navodi da će Indija nadmašiti Kinu kao najmnogoljudnija zemlja svijeta u 2023.
Ta rekordna cifra ukupnog svjetskog stanovništva “podsjetnik je na našu zajedničku odgovornost da brinemo za našu planetu i da na trenutak razmislimo gdje još zaostajemo u našim obavezivanjima jednih prema drugima”, izjavio je generalni sekretar UN-a Antonio Guterres, ne navodeći konkretne akcije.

– Ovo je prilika da slavimo našu raznolikost i napretke u zdravstvu koji su produžili životni vijek i dramatično su umanjili smrtnost među majkama i djecom – dodao je.

U prognozi Odjela UN-a za ekonomska i socijalna pitanja navodi se da svjetsko stanovništvo raste najsporijim tempom od 1950.
Ta brojka trebala bi dostići 8,5 milijardi 2030. godine i 9,7 milijardi u 2050. da bi dostigla vrhunac od 10,4 milijardi u 2080-im prije nego što stagnira na tom nivou 2100. godine.

Dok je pad stope prirodnog priraštaja uočen u nekoliko zemalja u razvoju,više od polovine prognoziranog rasta broja svjetskog stanovništva u narednim decenijama bit će koncentrirano u osam zemalja, navodi se u izvještaju.

Te zemlje su, tvrdi se u izvještaju, Demokratska Republika Kongo, Egipat, Etiopija, Indija, Nigerija, Pakistan, Filipini i Tanzanija, prenosi AFP.

Možda vas zanima

UFC 330: Makhacheva čeka ozbiljan ispit u okršaju s Ianom Garryjem Machadom

Ovaj događaj donosi nam i prvi ulazak u kavez Islama Makhacheva u...

Tea Kovačević izborila veliko finale Pyramid Cupa protiv Sare Mikače

U finalu ovogodišnjeg Međunarodnog ženskog teniskog turnira Pyramid Cup 2026 igrat će...

„Pečat Kulina Bana“ stiže u ruke istaknutih pojedinaca i kolektiva

U okviru ovogodišnjeg Kulin Ban festivala kulture tradicionalno će biti dodijeljeno priznanje...

Kada će kiša? Nakon toplotnog vala u BiH stiže osvježenje, ali ljetu nije kraj

Nakon dugotrajno sušnog razdoblja prve kišne kapi u većem dijelu Bosne i...

Džejla Glavović: Sarajevo Film Festival važna platforma i za bosanskohercegovačku modu

Sarajevo Film Festival nije samo platforma za filmsku umjetnost, već i prilika...

Mahir Burić novo pojačanje RK Željezničar

Rukometni klub Željezničar nastavlja slagati ekipu za novu sezonu, a novo pojačanje...

Meteorolozi najavili nevrijeme, a nakon vrelih dana stižu pljuskovi, grmljavina i grad

Nakon niza izrazito toplih dana, vremenska slika u narednim danima donosi značajnu...

Grad Zenica proglasio 18. august Danom žalosti zbog stradanja pet zeničkih planinara

Gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović donio je Naredbu kojom se 18. august proglašava...