Početna Bosna i Hercegovina Usvojen budžet FBiH za 2026. godinu u iznosu od 8,89 milijardi KM: Opozicija upozorava na velika zaduženja

Usvojen budžet FBiH za 2026. godinu u iznosu od 8,89 milijardi KM: Opozicija upozorava na velika zaduženja

126

Delegati u Domu naroda Parlamenta FBiH po hitnom postupku usvojili su budžet FBiH za ovu godinu u iznosu od 8.898.279.146 KM.

Za budžet je glasalo 46 delegata, tri su bila suzdržana i 19 protiv.

Vlada FBiH je odbila sve amandmane, što znači da je budžet usvojen u istom tekstu kao u Predstavničkom domu PFBiH i da će on sada stupiti na snagu.

Budžet je za 649 miliona KM veći nego u 2025. godini, a najveći dio povećanja odnosi se na penzije, na čiju isplatu će otići gotovo pola budžeta, odnosno 4,42 milijarde KM.

Opozicija je tokom rasprave o budžetu osporila to što se povećava zaduženje, odnosno da je budžet dužnički. Posebno su osporili zaduženje na Londonskoj berzi.

Nova zaduženja
Gotovo milijardu KM će otići na nova zaduženja, a uz starija zaduženja riječ je o iznosu od približno 2,3 milijarde KM. Veći dio novog duga otpada na vanjsko zaduženje, koje u strukturi ukupnog zaduženja čini od 60 do 70 posto.


– Tekući prihodi ne mogu pokriti sve rashode i toga smo svjesni. Razlog za zaduženje je činjenica da zakon o fiskalizaciji transakcija, po kojem bi se spriječila siva ekonomija, još nije zaživio – rekao je tokom sjednice Predstanvičkog doma Parlamenta Federacije BiH Nermin Nikšić, koji danas nije bio prisutan iz zdravstvenih razloga.

Interesantno je i da će veći dio socijalnih davanja biti finansiran na kredit.

Ministar finansija FBiH Toni Kraljević je ranije rekao da budžet predviđa podršku nižim nivoima vlasti, 200 miliona KM za kantone, 48 miliona KM za gradove i općine te dodatna dva miliona KM za 13 nerazvijenih lokalnih zajednica s prostora Federacije BiH.

Također, za Fond solidarnosti je namijenjeno 80 miliona KM, dok se nastavlja i projekt stambenog zbrinjavanja mladih sa 25 miliona KM putem Union banke u državnom vlasništvu.

Kapitalni projekti
Za izgradnju autoputeva, brzih i magistralnih cesta bit će izdvojeno 249 miliona KM.

– Iako je budžet dominantno socijalno orijentisan, planirana su i sredstva za kapitalne projekte u iznosu od 480 miliona KM – rekao je Nikšić.


Možda vas zanima

Smrtovnice

SULEJMAN (Bajram) SATKO 09.03.2026. u 14:00 sati

SULEJMAN (Bajram) SATKO 09.03.2026. u 14:00 sati

Bosna i HercegovinaVijesti

Vozači u BiH dali 18 milijardi KM, a putevi očajni

U protekle dvije decenije, od 2006. do 2025. godine, vozači u BiH...

IstaknutoSport

Talentovana Iman Avdić postavila novi rekord BiH, nadmašila je i Lanu Pudar

Talentovana bosanskohercegovačka plivačica Iman Avdić (18) ispisala je novo poglavlje u domaćem...

IstaknutoSvijet

Iranski projektil pogodio 90-spratni toranj u Dubaiju

Zgrade u okolini Dubai Marine evakuirane su nakon što su krhotine nastale...

Bosna i HercegovinaVijesti

Slučaj GRAS proslijeđen POSKOK-u

Kantonalno tužilaštvo u Sarajevu je poništilo raniju odluku svojih tužilaca o neprovođenju...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Novi evakuacioni let iz Dubaija sa bh. državljanima u drugoj polovini naredne sedmice

Ambasador Bosne i Hercegovine u Ujedinjenim Arapskim Emiratima Bojan Đokić za BHRT...

BiznisIstaknuto

Direktor BH Telecoma otkrio detalje kupovine Telemacha

Amel Kovačević, generalni direktor BH Telecoma, u razgovoru za Face TV navodi...

SvijetVijesti

Saudijska Arabija upozorila Iran da izbjegne “pogrešnu procjenu“

Saudijski ministar odbrane, princ Khalid bin Salman, pozvao je u subotu Iran...