Istraživanje grupe naučnika sa turskih univerziteta pokazalo je da vitamin D može djelovati učinkovito u liječenju Alzheimerove bolesti, prenosi Anadolu Agency (AA).
Jedan od voditelja istraživanja Oytun Erbas, koji je predavač na Odjelu za fiziologiju Medicinskog fakulteta na Naučnom univerzitetu u Istanbulu, za AA je kazao kao je ova grupa naučnika od 2010. godine na miševima istraživala učinke rafiniranog šećera.
“Nakon dužeg perioda konzumiranja rafiniranog šećera u jetri životinja primjećena je pojava masnoće. Također je kod istih životinja zabilježen i ozbiljan poremećaj u memoriji, odnosno jedan vid senilnosti sličan Alzheimerovoj bolesti”, rekao je on.
Erbas je istakao kako su nakon toga nastavili istraživati o tome da li vitamin D može biti djelotvoran u liječenju Alzheimera.
“Nakon što smo miševima dali vitamin D ustanovili smo da on može biti djelotvoran u liječenju Alzheimerove bolesti. Obzirom na to, građani trebaju provjeriti količinu vitamina D i ako nije dovoljna uzimati vitamin iz vana. Jako je bitno uzimati vitamin u zimskom periodu obzirom da tokom ljeta ovaj vitamin uzimamo putem sunca”, dodao je Erbas.
On je dodao da je na kraju istraživanja zaključeno da vitamin D može biti djelotvoran u liječenju Alzheimerove bolesti te da eksperimentalni nalazi trebaju biti podržani kliničkim studijima.
Istraživanje turskih naučnika objavljeno je i u međunarodnom prestižnom magazinu “Life Science”.