Početna Bosna i Hercegovina Vlada Holandije daje milion eura Memorijalnom centru Srebrenica

Vlada Holandije daje milion eura Memorijalnom centru Srebrenica

68

Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari, Spomen-obilježje i mezarje za žrtve genocida iz 1995. godine, biće isplaćen milion eura od Vlade Kraljevine Holandije.

Ova sredstva osigurana su za kontinuirani rad Centra na očuvanju sjećanja, obilježavanju genocida i promociji izgradnje mira te su rezultat prijedloga Kompenzacione komisije za Srebrenicu.

– Srebrenica će uvijek ostati crna stranica u historiji Holandije – napisali su ministar odbrane Ruben Brekelmans i ministar vanjskih poslova Caspar Veldkamp u pismu upućenom Donjem domu holandskog parlamenta.

“Bosanski Srbi počinili su genocid 1995. godine u muslimanskoj enklavi, dok su holandski plavi šljemovi bili zaduženi za njenu zaštitu”, navode holandski mediji.

Porodice ubijenih Bošnjaka od 2019. godine mogle su podnijeti zahtjev za odštetu putem nezavisne komisije. Taj program sada je završen.

Prema riječima dvojice ministara, zaprimljeno je ukupno 8135 zahtjeva, od kojih su 2374 odobrena. Ukupno je isplaćeno više od 25 miliona eura porodicama 612 žrtava.

Kompenzaciona komisija apelirala je na vladu da pomogne u “naknadnoj brizi za širu zajednicu preživjelih” kako bi se pomoglo u procesu suočavanja s genocidom.

Ova odluka je rezultat dugotrajnih priprema i razgovora Vlade Holandije i porodica žrtava, pojašnjava direktor Memorijalnog centra Emir Suljagić.

– Ova odluka nije samo znak priznanja naše misije, već i obaveza da zajedno s međunarodnom zajednicom radimo na očuvanju istine o genocidu u Srebrenici – kazao je Suljagić.


Iskorak u ovom procesu zvanično je započeo 2022. godine, kada je bivša ministrica odbrane u Vladi Holandije u obraćanju u Potočarima izjavila da je “međunarodna zajednica zakazala da pruži adekvatnu zaštitu. Kao dio te zajednice, vlada Holandije dijeli odgovornost za taj neuspjeh. Zbog toga, nudimo vam svoje najdublje izvinjenje”.

Suljagić je istakao važnost kontinuiteta u suočavanju s istinom i odgovornošću.

– Ostali smo dosljedni činjenicama. Nikada nismo prešutili odgovornost međunarodne zajednice i svih ključnih aktera iz jula 1995. godine – naglasio je Suljagić.

U posljednjih nekoliko mjeseci Memorijalni centar ostvario je niz aktivnosti na programskoj saradnji s univerzitetima i organizacijama u Holandiji, s jasnom opredijeljenošću za nastavak zajedničkih istraživanja genocida u Srebrenici. Ove inicijative obuhvataju istraživačke projekte, izložbe i akademske konferencije koje jačaju veze između dvije zemlje i podstiču svijest o genocidu u međunarodnim okvirima.

– Lekcije iz Srebrenice danas su važnije nego ikada za civilizovani svijet. Genocid nad Bošnjacima Srebrenice je dijelom kolektivnog evropskog sjećanja i pripada mračnim poglavljima historije Evrope. O njoj će učiti generacije koje dolaze, kao što će učiti i o našoj borbi za slobodu. Zadržali smo svoj ponos i dostojanstvo, te svaku saradnju koju smo ostvarili ostvarili smo pod našim uslovima. Mi smo vlasnici svoje priče i svoje historije, imamo pravo da se izborimo da budemo i gospodari svoje budućnosti – zaključio je Suljagić, saopćeno je iz Memorijalnog centra Srebrenica-Potočari.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

Nakon sastanka sa Vladom FBiH i Energoinvestom, Nova Željezara objavila detalje

U Novoj Željezari Zenica danas je održan sastanak većinskih vlasnika Nove Željezare...

Općinski sud - Visoko | Foto: Visokoin.com
Visoko

Vildana Hasić imenovana za sudiju Općinskog suda u Visokom

Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) donijelo je...

InternetTehno

Google Translate postaje konkurencija Duolingu?

Google u svoju Translate funkciju uvodi opciju za vežbanje izgovora i dikcije...

LifestyleZdravlje

Opasnost vreba iz trave: Sve što trebate znati o ujedu krpelja

Ako primjetite krpelja na svojoj koži, javite se ljekaru da ga što...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Federalna inspekcija o Varešu: Teški metali u tlu evidentirani su i prije eksploatacije u rudniku

Nakon upita N1 televizije o aktuelnoj temi trovanja olovom i apelima roditelja...

Humanitarne akcijeVijesti

Petogodišnji Medin vodi tešku bitku, donirajmo za bezbrižno djetinjstvo

Udruženje Pomozi.ba pokrenulo je apel za malenog heroja, petogodišnjeg Medina Mehinagića. Pozivom...

Bosna i HercegovinaVijesti

Trebevićka žičara u prvom tromjesečju bilježi pad posjeta

U prvom tromjesečju ove godine Trebevićka žičara zabilježila je ukupno 47.300 posjeta,...