Početna Istaknuto Vlada ZDK odobrila dodatnih 788.000 KM za opremanje, uskoro i konkurs za nove policijske službenike

Vlada ZDK odobrila dodatnih 788.000 KM za opremanje, uskoro i konkurs za nove policijske službenike

34

Vlada Zeničko-dobojskog kantona na svom današnjem zasjedanju usvojila je izmjene i dopune Programa utroška sredstava za kapitalna ulaganja za nabavku opreme za Upravu policije MUP-a ZDK, u ukupnom iznosu od 788.000 KM – potvrdio je Feni resorni ministar MUP-a ZDK Emir Vračo.

Ovim će, dodao je, ulaganja u Upravu policije MUP-a ZDK za tekuću godinu iznositi 3.344.000 KM.

– Ako uzmemo da je prošle godine ulaganje u Upravu policije bilo 1.112.000 KM, znači da ove godine imamo značajnija ulaganja u policiju.

Od tih 788.000 KM, planirali smo da 288.000 KM za nabavku terenskih vozila za Specijalnu policiju, 200.000 KM za specijalne dronove i 300.000 KM za HD kamere, koje će biti instalirane u vozila Uprave policije- kazao je ministar Vračo.

Nažalost, dodao je Vračo, za nabavku jedinstvenih uniformi za policiju na području Federacije Bosne i Hercegovine, u toku su procedure žalbe na tenderu.

– Mi smo u FBiH krenuli u nabavku ovih uniformi, međutim, zbog složenosti tenderskih procedura sve je u zastoju. Radimo na tome da to što više ubrzamo, da što prije dobijemo uniforme i nadam se da ćemo što prije dobiti uniforme – kazao je Vračo.

MUP ZDK-a je, dodao je, krajem prošle godine odradilo ljekarske preglede svojih službenika, nakon čega je 16 policajaca bilo upućeno i na ocjenu sposobnosti na Drugostepenu ljekarsku komisiju.


– Prvobitno je 16 policijskih službenika bilo upućeno na Drugostepenu komisiju, koja je odradila svoj posao. Ono što, trenutno, imamo informaciju da dva policijska službenika nisu prošla ovu komisiju i oni će biti raspoređeni u odnosu na njihovu školsku spremu i zdravstveno stanje. Mi smo rekli da nijedan policajac neće ostati bez posla- kazao je Vračo.

MUP ZDK, dodao je, radi na popuni svojih redova te se na školovanju u Policijskoj akademiji MUP-a FBiH u Sarajevu nalazi i 105 policajaca iz tog kantona.

– Nažalost, otprilike godina i po dana treba da dobijemo novog i šklovanog policajca. Mi smo uputili nekoliko dopisa prema Federalnoj akademiji, u kojima smo tražili da što prije naši policijski službenici odu na Policijsku akademiju. Prošle smo godine, otprilike u šestom mjesecu, raspisali konkurs i, evo, naših 105 policajaca trenutno je na Policijskoj akadmiji u Sarajevu. Na tome nismo stali i pokrenuli smo postupak za dobijanja saglasnosti za raspisivanje i novog konkursa. Dobili smo saglasnost Vlade ZDK za raspisivanje konkursa za novih 118 policijskih službenika – ističe Vračo, koji najavljuje kako će novi konkurs biti i raspisan u naredne dvije sedmice.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Cijene su totalno lude: Da li bi ste platili 40 KM za kilogram trešanja?

Cijene trešanja na zagrebačkim pijacama opet su šokirale kupce, pišu hrvatski mediji....

Crna Hronika

Oglasila se banjalučka policija o smrti Bobana Kusturića

Policija je prijavu o pronalasku tijela Bobana Kusturića (52), načelnika Uprave za...

Visoko

Maj u znaku ranog otkrivanja melanoma: Besplatni pregledi kože u ZDK

Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ), u saradnji sa Ministarstvom...

Sport

Zrinjski lovi četvrti, Velež svoj drugi trofej Kupa BiH

U Mostaru se danas od 18.00 sati igra prva utakmica finala Kupa...

Gradsko vijeće VisokoVisoko

Faris Lemeš traži hitne mjere: “Sigurnost građana nema alternativu”

Na 18. sjednici Gradskog vijeća Visoko, održanoj 29. aprila 2026. godine, vijećnik...

IstaknutoVisoko

Na današnji dan: Visoko dočekalo Tita – historijski trenutak koji se ne zaboravlja

U Visoko, maj 1971. godine ostao je upisan kao jedan od najznačajnijih...

SvijetVijesti

Moćno oružje od kartona: Dron od 2.000 dolara izluđuje radare (VIDEO)

Dronovi su se pokazali izuzetno korisnima u ratnim sukobima, no njihova je...

Bosna i HercegovinaVijesti

Pronađen mrtav šef Uprave za vazduhoplovstvo MUP-a RS Boban Kusturić

Boban Kusturić (52), načelnik Uprave za vazduhoplovstvo MUP-a RS, pronađen je mrtav...