Početna Svijet Vratio se zloglasni IS-ov krvnik Jihadi John

Vratio se zloglasni IS-ov krvnik Jihadi John

13

Britanski Mail on Sunday objavio je u nedjelju kratki videozapis na kojemu se, kako se vjeruje, prvi put od januara pojavljuje notorni Jihadi John, najzloglasniji krvnik Islamske države (IS) kojeg smatraju odgovornim za obezglavljivanje najmanje sedmorice talaca u Siriji, uključujući i britanskog humanitarca oženjenog Hrvaticom Davida Hainesa.

Snimka ukupno traje minutu i 17 sekundi, a na njoj Jihadi John, Londončanin čije je pravo ime Mohammed Emwazi (27), prijeti povratkom u Veliku Britaniju gdje, kako sam kaže, kani nastaviti sjeći glave.

Posljednju snimku s Emwazijem Islamska je država objavila u januaru ove godine, a tada je prikazan kako likvidira japanskog taoca Kenjija Gotoa. Ovaj najnoviji videozapis navodno je nastao prije dva mjeseca u blizini grada Deir Ezzora na jugoistoku Sirije, teritoriji pod kontrolom IS-a, a snimljen je mobitelom.

Mail on Sunday objavio je samo isječak bez zvuka od osam sekundi na kojemu se vidi Emwazijevo lice. List tvrdi da je preslušao cijeli audiozapis koji ide uz originalnu snimku u trajanju od spomenutih minutu i 17 sekundi, a na njemu se čuje da osoba, za koju se vjeruje da je Emwazi, britanskim naglaskom engleskog jezika govori: ‘Nastavit ću sjeći glave’.

Snimke su se prvi kriomice domogli protivnici IS-a, pripadnici Sirijske oslobodilačke vojske (FSA), koji se ujedno bore i protiv vojske sirijskog predsjednika Bashara al-Assada. Oni su je poslali jednom svom kolegi, izvjesnom Abu Rashidu, koji trenutno boravi u bugarskom glavnom gradu Sofiji. On je video dao bugarskoj policiji, ali ga je proslijedio i jednom aktivisti povezanom s FSA, koji živi u Istanbulu.


Taj je aktivist za Mail on Sunday prepričao sadržaj videa. ‘Gleda u kameru i kaže: Ja sam Mohammed Emwazi i uskoro se s kalifom [al Baghdadijem] vraćam u Britaniju. Zatim spominje odsijecanje glava i ubijanje nevjernika, a kamera onda prikazuje dvojicu maskiranih muškaraca, izgledaju mi kao tjelohranitelji’, opisuje aktivist.

Britanski list navodi da je isječak videa dao na analizu vodećem ekspertu za mapiranje lica. Riječ je o, kako tvrde, bivšem policajcu kojega sudovi redovito pozivaju kao vještaka. Nakon što je usporedio osobu sa snimke s otprije poznatim slikama Emwazija, ekspert je rekao da vidi više sličnosti u morfologiji lica te da sve upućuje na to da bi osoba na novoj snimci doista mogla biti Jihadi John. Napomenuo je da bi u većini slučajeva sličnost koju je on uočio bila dovoljna za, primjerice, izdavanje uhidbenog naloga ili za osuđujuću presudu u sudskom postupku.

Proteklih je mjeseci bilo niz špekulacija o sudbini Jihadi Johna. Prema jednoj verziji, dao se u bijeg jer je, nakon što je otkriven njegov pravi identitet, navodno postao prijetnja drugim pripadnicima IS-a. Prema drugoj verziji, otišao je na IS-ov teritorij u Libiju. Ako je ova najnovija snimka autentična, obje bi se navedene teze mogle pokazati netačnima.

Mail on Sunday na kraju navodi da je snimku proslijedio britanskoj policiji iz koje nisu htjeli komentirati njezin sadržak.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Sud osporio vještake: Svu odgovornost pokušali prebaciti na vozača

noga već bila sklonjena s papučice gasa. “Kočnica nije imala nikakvog efekta…...

Posao

Restoran „S Centar“ zapošljava: Traži se pomoćna kuharica/kuhar

Restoran S Centar proširuje svoj tim i raspisuje oglas za prijem radnika...

IstaknutoSport

Elvedina Muzaferija je današnjim nastupom nadmašila čuvenu Žanu Novaković

Elvedina je zauzela 32. mjesto s ukupnim vremenom 2:20.67 i time postavila...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Izjavio da nije kriv: Sud danas odlučuje o pritvoru vozača tramvaja

Kantonalni sud u Sarajevu trebao bi danas, 15. februara, donijeti odluku o...

Bosna i HercegovinaVijesti

Narednih dana kiša sa snijegom i susnježicom, povremeno jači udari vjetra

Vrijeme u predstojećoj sedmici u Bosni i Hercegovini bit će obilježeno oblačnim...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Građani traže pravdu za vozača tramvaja: Svi smo mi Adnan

Tri dana nakon stravične tramvajske nesreće koja je potresla Sarajevo, građani su...

Visoko

Asocijacija mladih SDA Visoko u posjeti Srebrenici: “Istina mora ostati živa, a amanet ispunjen”

Izvršni odbor Asocijacije mladih SDA Visoko, kao početak svoga rada, upriličio posjetu...

Sport

Borac “rasturio” Zrinjski u velikom derbiju

Fudbaleri Borca večeras su u Banjoj Luci u velikom derbiju šampionata Bosne...