Želite li da cvijeće u vazi što duže traje

Želite li da cvijeće u vazi što duže traje, najvažnije je redovno mijenjati vodu u vazi i držati ga u prostoriji koja nije prezagrijana. Isto tako, cvijeće nije dobro stavljati u prehladnu vodu.

Najbolja je mlaka i odstajala voda, a dobro je i odmah skinuti listove sa stabljika jer se tako hranjivi sastojci neće trošiti i na lišće. Trajanje cvijeća produžuje se ako spriječite razvoj bakterija i dodatno prihranite cvijeće.

To ćete postići ako na litru vode u vazi dodate dvije kašičice bijelog octa koji djeluje antibakterijski i dvije kašičice šećera koje će nahraniti biljke. Postoje i drugi slični trikovi pa se u vodu preporučuje staviti smrvljenu tabletu aspirina, bakreni novčić, prstohvat soli, sodu bikarbonu, tabletu multivitamina… Rok trajanja cvijeća možete produžiti i na više od desetak dana.

Isprobajte neki od trikova, ali imajte na umu da je ipak najvažnije redovno mijenjanje vode i podrezivanje stabljike. Stabljiku odrežite ukoso vrtnim škarama ili nožem jer će uz kosi rez cvijet imati bolji dotok vode. Cvijeće nikada ne stavljajte u blizinu voća i povrća jer može brže uvenuti. Kad cvijeće uvene, a želite ga ipak zadržati za uspomenu, napravite od njega mješavinu suhog cvijeća. Suhe latice pomiješajte s eteričnim uljima i začinima poput klinčića ili cimeta u štapićima te stavite u ukrasne posudice.

Ruže vole puno vode, ali njihovu održanju ne pridonosi centralno grijanje. Buket crvenih ruža stoga preko noći možete iznijeti na balkon ili prozorsku dasku. Cvjetove orhideje bolje je ne prskati vodom jer to izaziva truljenje. Tulipanima svaki dan dolijevajte svježe vode i šećera, a gerberima promijenite vodu svaki dan. Bambus ne zahtijeva previše brige, dobro se prilagođava novoj sredini i ne treba puno svjetla. Drži se u vazi s vodom, koju treba nadoliti jedanput u dvije sedmice.

(VisokoIN)