Broj penzionera u Bosni i Hercegovini se gotovo izjednačio s brojem radnika kojih je u junu bilo oko 855.000. Vladama dva entiteta u BiH – Federaciji BiH i Republici Srpskoj u čijoj nadležnosti su socijalna pitanja – u prosjeku nedostaje više od 200 miliona eura godišnje za isplatu penzija. S druge strane, veliki broj penzionera živi na rubu egzistencije i sada su digli svoj glas – traže povećanje penzija u skladu sa rastom prosječnih plata. Hoće li doći do toga pitali smo ekonomskog analitičara i federalnog zastupnika Admira Čavalića.
Je li realno povećanje penzija i u kojem iznosu?
Razumijevajući današnji sastanak i ono što će se desiti u utorak, očekujem kompromisno rješenje – a to je da će se Vlada ograničiti na jednokratnu pomoć i vidjet ćemo u kojem iznosu – mislim ovo 200 KM za one koji imaju penziju do 1.000 KM, a oni koji imaju više od 1.000 KM – 100 KM pomoći. Možda će načelno reći da će se ići u izmjenu zakona ubuduće, nakon izbora. Sumnjam da će Vlada ove godine raditi neka vanredna usklađivanja ili mijenjati kriterij usklađivanja da se uvede taj kriterij prosječne plate. Očekujem i da će se zakazati sjednica Federalnog parlamenta u vezi rebalansa.
Vlade zvanično procjenjuju da bi do 2032. godine razlika između uplaćenih doprinosa i isplaćenih mirovina mogla premašiti 800 miliona eura koji će se morati namiriti iz budžeta. Je li ovo stanje uopšte održivo?
Prva stvar kada govorimo o održivosti, trebamo razlikovati šta je to – penzioni sistem će postojati u BiH kao takav, ali ne mogu garatnovati i tofa se bojim – održiv sistem koji će davati adekvatne penzije Druga stvar, postoje strukturni problemi i u FBiH i RS, vidjeli smo i zbog toga se PIO prebacio na Budžet jer postoji razlika između onoga što se uplati po osnova za PIO i onoga što PIO treba. Ta razlika se plaća iz budžeta. Jaz će se širiti i dalje. Treća stvar, nije samo izmjena zakona o PIO tu bitna, tu su i izmjene fiskalnih zakona. Bez reforme tržišta rada i poreznog sistema ne možete očekivati rezultate odnosno da će penzioneri dobiti više penzije. Žao mi je što se ova situacija sa PIO-om koristi kao izgovor da se ne ide u fiskalne promjene.
Može li doći do smanjenja penzija?
Ne očekujem da će doći do smanjena penzija, to su budžetski prioriteti. Moramo razumijeti da odlazak radne snage i spor rast plata uvjetuje depresiju na tržištu rada. Ako imate bolesno tržište rada koje treba da akumulira tu vrijednost shodno principu međugeneracijske solidarnosti za penzionere, onda ono ne može da isporuči konačnu vrijednost – a to znači veću penziju. Penzioneri su opravdano ogorčeni.
Koliko može biti realan rast?
Prati se indeks potrošačkih cijena i rast GDP-a. Kada imate inflaciju, ekonomija malo brže raste. Ali sada je problem što je inflacija na dva posto i ako ostane na tom nivou, indeks potrošačkih cijena neće ići u prilog.Ne očekuje se značajan rast ekonomije. Mislim da će taj rast biti do pet posto, ako se ne desi neko čudo.