Činjenica da predsjednik bh. entiteta Republika Srpska (RS) Milorad Dodik nije uhapšen prilikom napuštanja Bosne i Hercegovine pokazuje “slabost” bh. institucija u suočavanju s političarem koji je okružen s oko dvadeset naoružanih ljudi, piše austrijski Der Standard. Međutim, list ističe da je to također razlog zašto EU ne želi da EUFOR pomogne u hapšenju.
“U Bosni i Hercegovini dolazi do teških poplava zbog neprestanih kiša. U Banjoj Luci je u ponedjeljak proglašeno vanredno stanje zbog klizišta. Također su pogođeni Prijedor i Sanski Most. Osim toga, u petak navečer u Sarajevu je došlo do napada nepoznatih maskiranih osoba s metalnim šipkama na grupu gimnazijalaca iz srbijanskog Novog Sada.
Loše vremenske prilike i uznemirujući incident uklapaju se u tešku političku krizu koju je izazvao prijatelj Kremlja i separatista Milorad Dodik”, piše Der Standard.
U tekstu se navodi da je Dodik, koji “godinama pokušava uništiti” državu BiH i otcijepiti entitet Republika Srpska, u ponedjeljak navečer stigao u Moskvu.
“Krajnje desničarskog političara je zapravo trebala uhapsiti granična policija prilikom napuštanja Bosne i Hercegovine. Činjenica da se to nije dogodilo pokazuje slabost bosanskih institucija u suočavanju s političarem koji se okružuje s oko dvadeset naoružanih pripadnika osiguranja.
Dodik indirektno prijeti ovom naoružanom pratnjom da bi moglo doći do nasilja u slučaju njegovog hapšenja. To je i jedan od razloga zašto EU ne želi da vojna misija EUFOR-a – koja je prema svom mandatu zapravo nadležna za to – asistira bh. specijalnoj policiji SIPA prilikom hapšenja”, navodi se.
Zatim se ističe da u krugovima EU postoji i zabrinutost da bi vojnici EUFOR-a mogli stradati tokom operacije, te se navodi primjer iz 2023. godine kada su “srpski militanti na sjeveru Kosova napali tamo stacionirane NATO vojnike KFOR-a i teško ranili neke od njih”.
Također se ističe da su, tokom rata u BiH, “srpske jedinice uzimale vojnike UN-a kao taoce, čime su ih spriječile u izvršavanju zadatka zaštite civilnog stanovništva”.
Der Standard navodi da u međuvremenu postoji pokušaj da se Dodikov SNSD zamijeni u državnoj vlasti opozicionim strankama iz RS-a, i da “hrvatska nacionalistička stranka HDZ, koja je godinama bila saveznik Dodika, postavlja određene uslove za promjenu vlasti”.
“Ona već dugo pokušava izmijeniti izborni zakon kako bi osigurala da samo član HDZ-a može obavljati funkciju hrvatskog člana tročlanog Predsjedništva, a ne i drugi Hrvati”, navodi se, te se dodaje da je u prošlosti visoki predstavnik Christian Schmidt posebno podržavao zahtjeve HDZ-a, pri čemu se snažno oslanjao na stavove Sjedinjenih Američkih Država.
“SAD, koje su bile ključni strani akter u Bosni, sada su se povukle. Novi ambasador SAD-a u Srbiji, kojeg je imenovao Trump, Marko Brnovich, kritikovao je Schmidta, tvrdeći da je imao previše ovlasti”, dodaje se na kraju.