DN PFBiH zadužio Vladu FBiH da u roku od 15 dana otkloni nedostatke u tekstu izmjena Zakona o PIO

Dom naroda Parlamenta Federacije BiH usvojio je zaključak Zakonodavno-pravne komisije da se zaduži Vlada Federacije BiH da u roku od 15 dana otkloni uočene nedostatke u predloženom tekstu Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o PIO, te u proceduru uputi odgovarajući tekst Prijedloga zakona.
“Također, Zakonodavno-pravna komisija smatra da je Vlada FBiH prihvatajući amandman delegata Jasmina Duvnjaka na član 82. Prijedloga zakona prekršila Ustav Federacije BiH i Poslovnik o radu Doma naroda iz razloga jer je član 82. nije bio tretiran ovim izmjenama i dopunama”, izjavio je član Zakonodavno-pravne komisije Nijaz Musić.

Tokom rasprave o navedenom zakonu delegati su zatražili pojašnjenje u vezi sa prihvaćenim amandmanom Vlade, a koji je predložio delegat Jasmin Duvnjak na član 82. predloženog zakona.

“Naime, taj amandman nije tretiran izmjenama i dopunama tako da nije ni mogao biti predmet amandmanskog djelovanja. To je u jednom momentu potvrdio i sekretar Doma naroda Izmir Hadžiavdić”, istakao je Musić.

Pojasnio je da je Vlada Federacije BiH prihvatila identičan amandman uložen na sjednici Predstavničkog doma.

Na sjednici Doma naroda osporavana je procedura donošenja izmjena i dopuna Zakona o PIO jer je Predstavnički dom usvojio amandman na član Zakona koji nije bio obuhvaćen predmetnim izmjenama i postao sastavni dio predloženog zakona.
Navedeno je jedan dio delegata smatrao spornim jer je nanesena, kako kažu, povreda Poslovnika o radu Doma naroda.

Zato je Zakonodavno-pravna komisija zauzela stav po nastalom sporu i predložila navedeni zaključak.

Predloženi zakon, između ostalog, predviđa da će se penzije ubuduće usklađivati prema stopi rasta nominalnog umjesto realnog bruto domaćeg proizvoda, što će praktično značiti i značajnije povećanje penzija.

Usvojene izmjene Zakona: Kantonu Sarajevo smanjen koeficijent u raspodjeli javnih prihoda
Delegati Doma naroda Federacije BiH su sa 41 glas za, pet glasova protiv, dok su tri delegata bila suzdržana usvojio izmjene Zakona o pripadnosti javnih prihoda u Federaciji BiH, kojom se predviđa da se koeficijent (ponder 2) Sarajevu smanji sa 2 na 1.5 u raspodjeli javnih prihoda.

S obzirom na to da je Zastupnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine 24. januara usvojio ove izmjene, izmjene ovog zakona mogu stupiti na snagu.

Na sjednici Doma naroda Parlamenta Federacije vodila se žustra rasprava o predloženoj izmjeni Zakona o pripadnosti javnih prihoda u Federaciji BiH, kojom se predviđa da se koeficijent (ponder 2) Sarajevu smanji sa 2 na 1.5 u raspodjeli javnih prihoda.

– Svi delegati se slažu da je nepravedan postojeći Zakon i da su neophodne izmjene. Nekoliko puta u zadnjih sedam godina je bila zadužena Vlada FBiH da pripremi novi zakon o raspodjeli javnih prihoda u Federaciji kojim bi svi stanovnici Federacije bili zadovoljni – izjavio je šef Kluba Srba Slađan Ilić jedan od predlagača zakona.

Smatra da je u postojećem Zakonu nepravedna raspodjela javnih prihoda govoreći da će se navedenom izmjenom bar malo ta nepravda ispraviti.

Ukoliko danas usvojimo ovu izmjenu i zakon stupi na snagu prema procjenama koje imamo Kantonu Sarajevo će biti manje oko 80 miliona KM – kaže Ilić.

Podvukao je da se ovom izmjenom mijenja postojeći Zakon u kojem su kriteriji za raspodjelu javnih prihoda broj stanovnika, teritorija i broj učenika u osnovnim i srednjim školama.

Šef Kluba Hrvata u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH Ivo Tadić ističe da je “Grad Sarajevo godišnje dobijao oko 100 miliona KM više nego što mu je pripadalo”,

– Navest ću primjer. Tuzla je imala i veću teritoriju i više stanovnika i veći broj učenika a dobijala je duplo manje od grada Sarajevo. Smatramo da ta raspodjela nije bila pravična i zbog toga je došlo do izmjene Zakona – rekao je Tadić.

Postojeći Zakon o pripadnosti javnih prihoda u Federaciji BiH na snazi je od 2006. godine i više puta je predlagana inicijativa prema Vladi da se predloži novi zakon. Tadić kažekakosu nakraju predsjednik Kluba Bošnjaka Jasmin Duvnjak, predsjednik Kluba Srba Slađan Ilić i ja predložili Zakon. e Tadić.

Kaže da je stvar u tome da se u javnosti stalno govori kako će se Sarajevu oduzeti skoro stotinjak miliona KM godišnje.

– Zapravo mislim da se svake godine Sarajevu davalo više stotina miliona KM. U proteklih 15 godina smatram da je Sarajevo dobilo milijardu i po KM. Dolazim iz Zeničko-dobojske županije mi godišnje dobijemo manje 17 miliona KM. Smatramo da je ovaj zakon pravičan i uvijek je bilo pravilo da veliki i bogati pomažu siromašnijim – poručio je Tadić.

Delegat Kluba Bošnjaka Fahrudin Skopljak naveo da je logično kada je u pitanju ovaj zakon da delegati štite kantone iz kojih dolaze.

– Postojećim Zakonom Tuzlanski kanton je oštećen za nekih 40 miliona KM godišnje. Usvajanjem izmjene Zakona donosi se neka pravednost i u ovoj godini Tuzlanski kanton bi trebao dobiti između 15 i 20 miliona KM – kazao je Skopljak.

Sporan amandman na izmjene Zakona o PIO
Usvojen je zaključak po kojem će u nastavku sjednice zasjedati Zakonodavno-pravna komisija Doma u vezi donošenja Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o PIO FBiH.

Naime, tokom rasprave iznesena su različita mišljenja u vezi amandmana koji je postao sastavni dio teksta Prijedloga zakona koji je usvojio Predstavnički dom.

Osporavana je procedura jer je Predstavnički dom usvojio amandman na član Zakona koji nije bio obuhvaćen predmetnim izmjenama i postao sastavni dio predloženog zakona.

Navedeno jedan dio delegata smatra spornim jer je nanesena, kako kažu, povreda Poslovnika o radu Doma naroda.

Očekuje se da Zakonodavno-pravna komisija zauzme stav po nastalom sporu i da se po istom Dom naroda izjasni.

Vlada Federacije BiH predlagač je navedenog zakona koji će stupiti na snagu ako ga danas usvoji Dom naroda.

Predloženi zakon, između ostalog, predviđa da će se penzije ubuduće usklađivati prema stopi rasta nominalnog umjesto realnog bruto domaćeg proizvoda, što će praktično značiti i značajnije povećanje penzija.

Počela sjednica Doma naroda Parlamenta FBiH
Sjednica Doma naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, 17. redovna u aktuelnom mandatu, počela je u Sarajevu. Među najavljenim tačkama dnevnog reda je predloženi zakon o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje.

Budući da je ovaj zakon odobrio ranije Predstavnički dom, moći će stupiti na snagu ukoliko ga danas prihvati u istom tekstu i Dom naroda.

Predviđa zabranu konzumiranja duhana u svim javnim zatvorenim objektima, javnom prijevozu te u automobilima u kojima su djeca. Osim na duhan, zakon se odnosi na nargile i vodene lule, uključujući elektronske cigarete, kao i bezdimne i biljne duhanske proizvode.

Prema prijedlogu, vlasnici ugostiteljskih objekata dužni su na vidnim mjestima istaknuti znak “zabranjeno pušenje”.

Predviđene su kazne za pravne osobe ukoliko ne zabranjuju upotrebu duhana, kao i za fizičke osobe ako konzumiraju duhan u zatvorenom prostoru.

Među drugim tačkama dnevnog reda današnje sjednice Doma naroda su izmjene Zakona pripadnosti javnih prihoda, čiji su predlagači delegati Jasmin Duvnjak, Slađan Ilić i Ivo Tadić.

Oni predlažu izmjenu sadašnjih pravila prema kojima su, kako navode, određeni kantoni u Federaciji BiH privilegovani u raspodjeli javnih prihoda.

“Uvedeni su dodatni ponderi u sistem raspodjele javnih prihoda, čime su određeni kantoni u startu privilegovani, dok su drugi kantoni na taj način dovedeni u diskiminirajući i neravnopravan položaj”, navode, između ostalog, predagači novih pravila.

Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o pripadnosti javnih prihoda u Federaciji BiH omogućava pravedniju i adekvatniju raspodjelu javnih prihoda te ravnomjeran regionalni ekonomski razvoj u Federaciji BiH, navode također Duvnjak, Tadić i Ilić, uvjereni da njihovo ponuđeno zakonsko rješenje može biti prvi korak ka reviziji cjelokupnog sistema raspodjele javnih prihoda.