Politička kriza i međustranačka prepucavanja oko izmjena izbornog zakona, dovela su do toga da je Federacija Bosne i Hercegovine već više od dvije godine u pravnom vakumu.
Iako je Visoki sudski i tužilački savjet konkursnu proceduru davno završio, nikada nije imenovano četvoro nedostajućih sudija u Ustavni sud Federacije Bosne i Hercegovine. Kako se čini, ovaj proces neće biti u skorije vrijeme riješen, jer za to i dalje nema spremnosti.
Zbog nadmudrivanja i politike uslovljavanja već godinama u Federaciji Bosne i Hercegovine imamo za posljedicu nepotpunu Federalnu vladu, ali i blokadu u popunjavanju Ustavnog suda Federacije BiH. I bez obzira na mnogobrojna insistiranja i potpredsjednika Federacije da se imenovanje izvrši, to za predsjednika Federacije BiH Marinka Čavaru neće biti moguće sve dok ne bude Parlamentarne većine.
Milan Dunović, potpredsjednik FBiH
“Ove njegove izjave u posljednje vrijeme u kojima govori da on nije imenovao sudije zato što nema Parlamentarne većine je aposultno smiješno jer to što u ovom momentu postoji ili ne postoji Parlamentarna većina, ne može ga amnestirati na način da on ne obavlja svoje ustavom propisane poslove.”
Ustavni sud, prema Ustavu Federacije BiH, broji devet sudija, od kojih četiri suca nedostaju. Rade na ivici kvoruma i u otežanim uslovima. Nepopunjavanje Ustavnog suda Federacije dovelo je do toga da već više od 3 godine ne funkcioniše ni Vijeće za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa.
Trenutni sastav Vijeća za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa Ustavnog suda FBiH je u sastavu od četvero sudija, što za posljedicu ima nemogućnost rada od 30.6.2019. godine.
A zbog nerada Vijeća, na čekanju su i predmeti za koje je pokrenut vitalni nacionalni interes, takvih je šest, i to pretežno pokrenutih od skupštiniskih klubova, u ovom slučaju Tuzlanskog i Bosansko-podrinjskog kantona, naglašavaju iz Ustavnog suda Federacije BiH. Pravni stručnjaci naglašavaju da, ako bi jednom od preostalih 5 sudija prestao mandat iz bilo kojeg razloga, onda bi se ozbiljno dovelo u pitanje funkcionisanje i postojanje Ustavnog suda Federacije BiH.
Zlatan Begić, profesor
“Stvar je vrlo ozbiljna jer je riječ o instituciji koja je jako važna za stanovništa očuvanja ustavnosti kao vrhunskog pravnog principa u svakoj zemlji pa tako i u BiH, na sceni je poptuna destrukcija institucionalnog sistema.”
Delegati u Domu naroda poručuju da se ovaj problem neće riješiti još izvjesni period, jer ne postoji spremnost u ovom slučaju, kako su kazali, kod HDZ-a, te naglasili, između ostalog, da je riječ o krivičnom djelu jer je blokirana institucija koja štiti vitalni interеs.
Jasenko Tufekčić, delegat u Domu naroda PFBIH
“Unutar HDZ nema spremnosti i da će oni ići do kraja kad je ovaj proces u pitanju to znači da nećemo vrlo brzo doći do ovog rješenja, ukoliko ne bude kvalitetnog pritisika da bi se došlo do rješenja.”
Aner Žuljević, delegat u Domu naroda PFBiH
“Meni je više problemn zašto tužilaštvo ne reaguje jer se jasno radi o krivičnom dječlu jer mora štiti insituciju Ustavnog suda i pokrenutio postupakl protiv Predjsendika Fedreacije i na taj način napraviti priotisak kako bi se okončala procedura i dobili potpuno funkcionalan Ustavni sud.”
A tromost naših političara da rješavaju procese u Federaciji Bosne i Hercegovine ogleda se i u činjenici da se naprimjer u Domu naroda nalazi 37 prijedloga i nacrta Zakona, koji još nikada nisu usvojeni, poput Zakona o gasu, Zakona o prekršajima, Izmjene zakona o povoljnijem penzionisaju boraca. A svi oni su ranije usvojeni u Zastupničkom domu. Zaustavljan je i niz drugih bitnih odluka poput Strategije za razvoj Federacije BiH, ali i prostornog plana Federacije. Na usvajanje u Domu naroda Federacije BiH čeka i oko 200 izvještaja, također, ranije prihvaćenih u Zastupničkom domu.