Kod Sarajlije pronađeno na stotine hiljada snimaka s dječjom pornografijom

105

Službenici Federalne uprave policije podnijeli su Kantonalnom tužilaštvu u Sarajevu Izvještaj o počinjenom krivičnom djelu protiv E.Š. iz Sarajeva osumnjičenog da je počinio krivična djela ‘iskorištavanje djeteta ili maloljetnika radi pornografije’.

Istražitelji za cyber kriminal utvrdili su da je prijavljeni tokom 2010. godine, posredstvom računara i interneta pribavio od zasad neutvrđenog i neidentificiranog broja osoba (stranih državljana), izuzetno obiman pornografski materijal (više od milion snimaka i fotografija), među kojima su i stotine hiljada sadržaja koji predstavljaju sve stepene nepristojnosti i seksualne zloupotrebe djece.

Prijavljeni je i trećim licima distribuirao ovaj materijal.

Također, istražitelji su utvrdili i da je prijavljeni, u periodu od nekoliko godina, koristeći visokosofisticirane računarske programe neovlašteno pristupao e-mailovima zasad neidentificiranih osoba – državljana Sjedinjenih Američkih Država.

Tom prilikom je ostvarivao uvid u sadržaj njihove elektronske pošte, te selektivno kopirao i pohranjivao njihov sadržaj (pornografski materijal, materijal koji predstavlja dječiju pornografiju, podatke sa bankovnih kartica, te podatke za pristup pornografskim web stranicama).

Pribavljeni sadržaj je prijavljeni koristio za ličnu upotrebu i distribuciju trećim licima, pri čemu je istovremeno ucjenjivao vlasnike tih korisničkih računa da će ih prijaviti američkim sigurnosnim strukturama zbog posjedovanja materijala koji predstavlja dječiju pornografiju.

Na taj način i iz tih razloga mu je u više navrata putem internet transakcija uplaćeno oko 3.000 američkih dolara.

Forenzičkim vještačenjem izuzetog računara i eksternih hard diskova, istražitelji Federalne uprave policije su pronašli više od 700.000 foldera u kojima je pohranjeno oko milion i 500 hiljada različitih pornografskih fotografija, te oko 10 hiljada video zapisa pornografskog sadržaja, od kojih većina prikazuje seksualnu zloupotrebu djece, saopćeno je iz Federalne uprave policije.

(VisokoIN/Fena)

Možda vas zanima

Ubijen muškarac u Mostaru

Policijska uprava Mostar jutros oko 3.20 sati zaprimila je prijavu djelatnika Hitne...

Muškarac ubio žensku osobu, odmah uhapšen

U Mostaru je večeras počinjen težak zločin u kojem je muškarac usmrtio...

Saobraćajna nesreća kod Visokog: Vozač traktora zadobio teške povrede!

Dana 22.10.2025. godine, u 17,10 sati, u mjestu Donje Moštre,dogodila se saobraćajna...

Provala u prodavnicu „Brojler“ u Visokom – ukradena kutija za donacije i novac iz kase

Dana 24.06.2025.godine u 07,10 sati telefonom u službene prostorije obratila se K.E...

Saobraćajna nezgoda u Ozrakovićima: Jedna osoba lakše povrijeđena

U ponedjeljak, 23. juna 2025. godine, oko 07:05 sati, u mjestu Ozrakovići...

Užas u bh. gradu: Ušetao u školu tokom velikog odmora i pretukao učenika

Učenik trećeg razreda Mješovite srednje industrijske škole u Zenici, koji je jučer...

Na predstojećoj plenarnoj sjednici: Ustavni sud BiH mijenja pravila

Ustavni sud BiH na predstojećoj plenarnoj sjednici, koja je zakazana za 30....

Vozač kamiona poginuo u teškoj saobraćajnoj nesreći kod Zenice

U mjestu Nemila kod Zenice jutros je došlo do teške saobraćajne nesreće...