Mašić za BHRT: Iza nas je godina loših projekata i loših političkih odluka

Kada je Federacija Bosne i Hercegovine u pitanju, 2021. godina je bila godina loših projekata, zaustavljenih procesa, loših političkih odluka koje su na kraju koštale sve građanke i građane Federacije BiH”, kazao je za BHRT poslanik SDP-a u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH Damir Mašić.
“U 2021. se konačno otvorilo prvih 10 kilometara autoceste otkako je Fadil Novalić premijer Federacije Bosne i Hercegovine. Znači, za sedam godina 10 kilometara nove autoceste je zaista sramotan rezultat. Imali smo potpuno zaustavljanje projekta izgradnje Termo bloka 7. Također, imali smo potpuni kolaps kada je u pitanju izgradnja tunela Hranjen koji povezuje Goražde i Sarajevo. Pred sami kraj godine, onda su se sjetili da nalože zamjenu fiskalnih kasa privrednim subjektima u Federaciji BiH, i još gore, da poskupe električnu energiju privrednim subjektima preko 300 posto. Na našu sreću i sreću građana, zahvaljujući opoziciji to smo uspjeli zaustaviti, ali neke druge stvari nismo”, rekao je Mašić u emisiji BHT1 uživo, komentarišući događaje koji su obilježili proteklu godinu u Federaciji Bosne i Hercegovine.

Kao jednu od rijetkih lijepih vijesti Mašić je izdvojio odluku da porodilje u Kantonu Sarajevo za vrijeme porodiljskog odsustva imaju mjesečnu naknadu u iznosu od 1.000 KM.

Intenzivirati rad federalnog Parlamenta
Govoreći o radu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, Mašić smatra da za efikasan rad ove institucije nije dovoljno imati sjednicu jednom ili dvaput u mjesecu.

“Mi u Klubu SDP-a smatramo da treba svake sedmice raditi. Očito, parlamentarna većina ima drugačiji koncept i viziju i oni se očigledno zadovoljavaju sa jednom sjednicom mjesečno koja ima od 10,12 do 20 tačaka dnevnog reda. S te strane očigledno postoji prostor da se intenzivira rad Parlamenta i to je ono na šta ukazujemo, kao i na to da je konačno vrijeme da se vratimo u skupštinske sale, da prestanemo zasjedati po hotelima. Nije to prirodan ambijent za rad Parlamenta. Možda to malo ubrza vlast pa odluče da češće zakazuju sjednicu”, mišljenja je Mašić.

On se osvrnuo i na online sjednicu Parlamenta Federacije BiH o izmjenama Zakona o električnoj energiji, koja je održana krajem godine.

“Nju smo morali održati online jer je bilo nemoguće u onim uslovima kratkog vremenskog roka tehnički organizovati sjednicu, s obzirom na to da se radi o malim izmjenama Zakona o električnoj energiji koji je omogućavao Vladi Federacije BiH da zaustavi drastično poskupljenje električne energije, prije svega za privredne subjekte. Žao mi je što smo došli u tu situaciju jer ta sjednica nije morala ni biti. Mi smo taj amandman imali i u Predstavničkom domu. Između ostalog, tu je bilo i ono što su poslodavci tražili, ali u Predstavničkom domu nije bilo političke volje da se taj amandman usvoji. Na našu sreću, kolege u Domu naroda su bili razumniji od kolega u Predstavničkom domu i oni su izglasali taj amandman što je natjeralo i Predstavnički dom da održi tu online sjednicu kako bi se unijele te izmjene i verifikovao finalni Zakon”, pojašnjava Mašić.

Poskupljenje električne energije neopravdano
Prethodnu godinu su obilježili protesti radnika iz brojnih sektora, prije svih zdravstvenih radnika i rudara. Poslanik SDP-a u Predstavničkom domu PFBiH smatra da je masovno poskupljenje životnih namirnica dovelo do velikog nezadovoljsva građana što je na kraju rezultiralo protestima širom Federacije BiH.

“Postoje neka poskupljenja koja su očekivana, da ne kažem i neminovna i nemoguće ih je izbjeći, dok s druge strane imate poskupljenja koja su potpuno neopravdana, poput ovog pokušaja poskupljenja električne energije za privredne subjekte. Mi u Federaciji BiH jedini smo u regiji koji više od jedne trećine ukupne proizvodnje električne energije izvozimo, što znači da mi još uvijek u ovom trenutku imamo puno više električne energije nego što nam je potrebno. Samim tim da mi ne kupujemo električnu energiju na tržištu, obzirom da je Elektroprivreda BiH javna kompanija kojoj u interesu treba da bude interes građana, odnosno javni interes, naravno da ta cijena ne može da bude cijena kao na budimpeštanskoj berzi. Imajući u vidu činjenicu da je izvoz električne energije iz Federacije BiH u prosjeku bio zaista na nekoj minimalnoj cijeni u protekloj godini, zaista nije postojalo opravdanje za takvo poskupljenje”, rekao je, između ostalog, Damir Mašić u emisiji BHT1 uživo.