„Jako bi voljela i raditi sa studentima na nekom od kliničkih predmeta na fakultetu“, kaže Mlačo
Studentica treće godine Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu Nejra Mlačo, u razgovoru za naš časopis navodi kako je medicina profesija kojom se odavno želi baviti te kako je to najhumaniji poziv za koji smatra da daje smisao njenom životu. „Fakultetske obaveze i ispiti mi oduzimaju većinu vremena, ali se trudim da ne zapostavim ljude koji su mi bitni i koji me podržavaju, tako da njima posvećujem slobodno vrijeme. U ljetnom periodu mogu da nadoknadim putovanja i sve ostalo što ne stignem u toku studijske godine“, kaže na početku razgovora Mlačo. U nastavku navodi kako joj je drago što je upisala Medicinski fakultet u Sarajevu, gdje je do sada imala priliku da prisustvuje predavanjima i vježbama kod odličnih predavača koji izvanredno poznaju tematske jedinice koje predaju i nastoje to znanje na razumljiv način i u što većem obimu prenijeti studentima. Pitali smo je i da li postoji neko od nastavnika ili asistenata koje bi izdvojila, a čiji metod rada joj se najviše sviđa.
Pomoć studentima
„Teško mi je izdvojiti jednog nastavnika ili asistenta, bilo ih je više u ovih nekoliko godina koji su na poseban način doprinijeli mom školovanju. Najviše cijenim i tražim uzor u onim nastavnicima koji su spremni pomoći studentima, koji su pristupačni za konsultacije izvan predavanja, ukazuju nam na ono što je najvažnije da znamo ne samo za ispit, nego za profesiju kojom ćemo se sutra baviti, i naravno koji znaju da prepoznaju i cijene studente koji se trude“, ističe Mlačo. Kada je u pitanju njen lični uspjeh, Mlačo ima trenutni prosjek ocjena 9,5. a 2015. godine je dobila priznanje „Ponos dekana“ kao najbolji student na prvoj godini i pohvalu kao student sa najvećim prosjekom na Medicinskom fakultetu. „U novembru sam dobila isto priznanje i pohvalu za prethodnu studijsku godinu, a nedavno sam u Mostaru dobila nagradu od Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke među 73 najbolja studenta u Federaciji BiH, a kao najbolji student na svom fakultetu. Još uvijek sam na pretkliničkim predmetima, tako da nisam nisam sigurna u kojim ću se oblastima medicine najviše pronaći i usmjeriti što se tiče specijalizacije i daljeg usavršavanja. Kardiologija je trenutno prvi izbor, mnogo se toga može promjeniti, zavisi i od mogućnosti koji će mi se pružiti“, navodi Mlačo.
Stručnjaci iz raznih oblasti medicine
Medicinski fakultet u Sarajevu definitivno napreduje iz godine u godinu, uvedene su reforme posljednjih godina, tako da se stvaraju uvjeti studiranja koji odgovaraju uvjetima nastavnog procesa u Evropskoj uniji. Mlačo vjeruje da će fakultet u budućnosti ispratiti još mnogo dobrih generacija budućih stručnjaka u raznim oblastima medicine, koji će priliku da se usavrše i da svoja znanja praktično upotrijebe dobiti kako u inostanstvu, tako i u BiH. „Mislim da je rano da govorim o ličnim planovima za budućnost, jer ne znam kakva će situacija biti u državi i u mom privatnom životu za nekoliko godina kad završim fakultet. Naravno da bih voljela raditi u svojoj domovini i ovdje graditi karijeru i doprinijeti razvoju medicine u Bosni i Hercegovini na neki način, ali ne znam da li ću imati priliku za napredak i usavršavanje. Želja mi je da radim u praksi, jer sam upisala fakultet s tim ciljem, ali bih jako voljela i raditi sa studentima na nekom od kliničkih predmeta na fakultetu“, kaže za kraj Mlačo.
Centar Litteratus – Hazim Okanović